VATSATAUTI Oulangan kansallispuiston Karhunkierroksella leviää vatsatauti. Metsähallituksen Luontopalvelujen tiedossa on parikymmentä seuruetta, joista kustakin ainakin yksi seurueen jäsen on sairastunut tautiin.
Jotta tautitapausten määrä ei kasvaisi, Metsähallituksen Karhunkierroksen tuvat ja käymälät ovat pois käytöstä toistaiseksi. Metsähallitus toivoo myös, etteivät retkeilijät nyt lähtisi kiertämään Karhunkierrosta lainkaan.
– Näillä toimilla haluamme varmistaa, että tauti talttuu. Maasto-olosuhteissa on vaikea huolehtia hygieniasta ja hoitoon pääsy on hankalaa, muistuttaa virkistyskäytön erityisasiantuntija Airi Kallunki Metsähallituksen Luontopalveluista.
Metsähallitus on toimittanut opastekylttejä vatsataudista ja kehotuksesta välttää aluetta muun muassa Hautajärvelle, Ristikalliolle ja Pienen karhunkierroksen lähtöpisteille. Ainoastaan Siilastuvan ovi on suljettu laudalla. Kaikkia tupia ei päästä sulkemaan fyysisesti. Vastuullinen retkeilijä välttää tupien ja käymälöiden käyttöä, vaikka niiden ovia ei olekaan laudoitettu kiinni.
Taudin syytä ei tiedetä. Vatsataudit eivät kuitenkaan ole suosituilla retkeilyreiteillä harvinaisia, ja niitä esiintyy sekä talvella että sulan maan aikaan. Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueelta kerrotaan, että useimmat vatsataudit ovat päivän parin sairauksia, jotka paranevat itsestään. Lepo ja nestetasapainosta huolehtiminen, eli riittävä juominen, on taudin aikana tärkeää.
Taudinaiheuttaja voi säilyä pinnoilla päivien ajan. Norovirus voi säilyä pinnoilla jopa yli viikon. Retkeilijöiden toivotaan ilmoittavan vatsatautioireistaan osoitteessa luontoon.fi/palaute. Omaan terveyteen liittyvissä kysymyksissä kannattaa olla yhteydessä lääkäriin.
– Se, että tautitapauksista ilmoitetaan meille, on erittäin tärkeää. Sen avulla saamme tilanteesta paremman kokonaiskuvan ja voimme tiedottaa asiasta eri kanavissamme. Kiitos siis heille, jotka oireistaan meille ovat ilmoittaneet, Kallunki kiittää.
Luontoon.fi-sivustolla on julkaistu ohjeita juomavesihygieniasta, yleisesti retkeilyhygieniasta, toiminnasta vatsataudin yllättäessä sekä siitä, miten toimia, kun vessaa ei voi käyttää. Metsähallitus viestii erikseen, kun Karhunkierrokselle voi taas lähteä ilman huolta vatsataudista.
Lue myös: Rauhoitetuille lajeille uudet arvot – naalin rahallinen arvo on peräti 17 656 euroa
Kommentoi Facebookissa