Auto oli ajamassa lossille, mutta putosi mereen – lossin kuljettaja oli nostanut rampin ylös

Poliisi jatkaa lossirannasta mereen pudonneen auton tapauksen selvittämistä. (Kuvituskuva Poliisi)

Mereen pudonneen auton kuljettaja pystyi itse pelastautumaan.

LIIKENNETURVALLISUUS Lounais-Suomen poliisi tutkii perjantaina lossirannasta mereen pudonneen auton tapausta. Onnettomuus tapahtui Salossa, Kokkilan ja Kemiönsaaren välillä liikennöivän lossin rannassa. Esitutkinta on edennyt viikonlopun aikana, ja poliisilla on alustava käsitys tapahtumien kulusta.

– Alustavasti näyttää siltä, että lossin kuljettaja ei huomannut yhden auton olleen pyrkimässä lossille, kun hän nosti lossin rampin ylös lähteäkseen liikkeelle. Tällöin henkilöauto putosi mereen, kertoo jutun tutkinnanjohtaja, rikoskomisario Jukka Kyynäräinen Lounais-Suomen poliisilaitokselta.

Poliisin saamien tietojen mukaan onnettomuuden tapahtuma-aikaan Kokkilan ja Kemiönsaaren välisellä osuudella liikennöi varalossi. Se on normaalikäytössä olevaa lossia pienempi lossi. Poliisi selvittää myös sitä, onko väliaikaisen lossin koolla ollut vaikutusta onnettomuuteen.

Poliisi on puhutusten, tapahtumapaikkatutkinnan ja muiden selvitysten keinoin pyrkinyt saamaan mahdollisimman kattavan kuvan onnettomuuden syistä. Poliisi on alustavasti puhuttanut lossikuskia.

– Puhutuksen perusteella kyseessä on kokenut lossikuski. Onni onnettomuudessa on, että mereen pudonneen auton kuljettaja pystyi itse pelastautumaan, Kyynäräinen sanoo.

Poliisi tutkii asiaa tällä hetkellä törkeänä liikenneturvallisuuden vaarantamisena sekä vaaran aiheuttamisena. Esitutkinnan aikana rikosnimikkeet voivat mahdollisesti vielä muuttua.

Lue myös: Henkilöauto ajautui lossilla mereen – autossa ollut onnistui pelastautumaan

Kommentoi Facebookissa