Hyväntuulinen Wilma Heltelä onnistui Olympiastadionilla – ”Iloinen kisa”

Wilma Heltelä toipui flunssastaan maaotteluvoittoon. (Kuva AOP)

Suomi johtaa Helsingissä naisten maaottelua, Ruotsi miesten kisaa.

YLEISURHEILU Suomi johtaa naisten Ruotsi-ottelua ensimmäisen päivän jälkeen Helsingissä. Olympiastadionilla miesten ottelun johdossa on Ruotsi. Suomi johtaa naisten maaottelua pistein 143–126 ja Ruotsi miesten maaottelua 122–104.

Ruotsi-ottelun alkuilta huipentui naisten 10 000 metrin kilpailuun, jossa maratonin Euroopan mestari Alisa Vainio sai stadionyleisön syttymään. Vainio otti odotetun voiton ennätyksellään 32.30,71. Aikaisempi ennätys oli viisi sekuntia heikompi.

– Nyt oli tosi hyvä fiilis, ja yleisökin oli kisassa mukana, mutta yritin vain keskittyä radan kiertämiseen, Vainio totesi.

Seiväshyppy tarjosi Wilma Heltelälle iloisen kilpailun ja lajivoiton. Kilpailukuntoon toipunut Heltelä ylitti 466 ja johdatti Suomen 13–9-pistevoittoon. Saga Andersson hyppäsi kakkoseksi tuloksella 443.

– Iloinen kisa. Aika paljon oli kysymysmerkkejä tähän päivään. Ihan täysissä voimissani en vielä ole. On puolikuntoinen olo. Kofeiini ja adrenaliini tekevät aika paljon, kun mennään kisaan, Heltelä kertoi ja viittasin taannoiseen flunssaansa, joka iski Euroopan kisakiertueella viikko sitten.

Nyt maaottelussa Heltelä käytti lyhyttä, vain 10 askeleen vauhtia. Lyhyen vauhdin hyppäämisessä on Heltelän mukaan oma sävynsä. Sillä mittarilla nyt tuli jopa ennätys, kun aikaisemmin on mennyt 10 askeleella 445.

Moukarinheitossa Krista Tervo sai vaiherikkaalle kaudelleen mukavan lopetuksen, kun hän voitti Ruotsi-ottelun moukarin tuloksella 72,41. Euroopan mestari Silja Kosonen heitti toiseksi tuloksella 71,80.

Kososen kisa oli tunnevyöryä. Hän juhli pari viikkoa sitten Euroopan mestaruutta. Nyt tilanne on aika tavalla toinen, kun EM-kisoissa Kosonen loukkasi jalkaansa.

– Tänne valmistautumisessa meinasi iskeä paniikki. On ollut flunssaa, ja vasta tiistaina sain tehtyä ensimmäiset heittoni EM-kisojen jälkeen. Viisi heittoa tein, ja sen jälkeen alkoi nilkkaan sattua. Loppuillan kävelin keppien kanssa.

Kososen nilkassa on irtonaisia luupaloja. Nyt edessä on yritys parantua joko lääkehoidolla tai sitten leikkauksella.

Vanhaa maaotteluhenkeäkin ensimmäisenä kisapäivänä löytyi, kun tuomarineuvosto käsitteli illalla Helsingissä kisan päätteeksi kaksi protestia. Santtu Heikkinen hylättiin Ruotsin tekemän protestin jälkeen miesten 800 metriltä ja naisten 4 x 100 metrin viestissä hylättiin Ruotsin joukkue. Protestin teki Suomi.

– Heikkinen ohitti kilpailussa 200 metriä ennen maalia Samuel Pihlströmin ja siirtyi suoraan hänen eteensä, ja täten esti ruotsalaisen etenemistä. Hylkäyksen syy oli estäminen, selventää kilpailussa videotuomarina toimiva Niklas Lieke.

– Ruotsin naisten 4 x 100 metrillä toisen ja kolmannen osuuden välillä ei ehtinyt tapahtua kapulan vaihtoa ennen kuin se putosi, ja putoamisen jälkeen kapulan nosti kolmannen osuuden juoksija, joka jatkoi matkaa, kun kapulan olisi pitänyt nostaa kakkososuuden juoksija, ja vaihdon olisi pitänyt tapahtua vaihtoalueella.

Suomi voitti molemmat nuorten Ruotsi-ottelut Helsingin olympiastadionilla. Alle 18-vuotiaat naiset voittivat ottelunsa 132–91 ja vastaavasti miehet 117–105.

  • Lähde Suomen Urheiluliitto

Lue myös: Suomi saa kultamitalistin mukaan – Alisa Vainio juoksee 10 000 metriä Ruotsi-ottelussa

Kommentoi Facebookissa