Kaksi rattijuopumusta samalla ajoneuvolla muutaman tunnin sisällä – kaksi eri kuljettajaa

Kuljettajille tehty huumausaineiden pikatesti antoi positiivisen tuloksen. (Kuvituskuva Fotolia)

Poliisipartion liikenteestä tapaamat kuljettajat olivat huumausaineiden vaikutuksen alaisina.

LIIKENNETURVALLISUUS Poliisipartio pysäytti Kuopion keskustassa keskiviikkona hieman ennen kello 20.00 päihtyneen henkilöauton kuljettajan. Kuljettaja oli myös ajo-oikeudeton.

Ulkopaikkakuntalainen vuonna 1995 syntynyt mies puhalsi poliisin seulonta-alkometriin 0,00 promillen lukemat, mutta huumausaineiden pikatesti antoi positiivisen tuloksen huumausaineille. Kuljettajaa epäillään rattijuopumuksesta, huumausaineen käyttörikoksesta ja kulkuneuvon kuljettamisesta oikeudetta.

Myöhemmin samana iltana poliisipartio sai ilmoituksen samasta ajoneuvosta, joka oli pysähtyneenä ja hätävilkut kytkettynä Kuopionlahdenkadulla keskellä tietä. Paikalle mennyt poliisipartio tapasi autosta kuljettajan paikalta nukkumasta ulkopaikkakuntalaisen, vuonna 2003 syntyneen naisen.

Nainen puhalsi poliisin seulonta-alkometriin 0,00 promillen lukemat, mutta huumausaineiden pikatesti antoi positiivisen tuloksen huumausaineille. Tapahtumapaikkatutkinnassa selvisi, että kyseessä olevalla ajoneuvolla oli törmätty aikaisemmin Kuopionlahdenkadun varrella pysäköitynä olleen matkailuauton vasempaan kylkeen. Molemmat ajoneuvot vaurioituivat törmäyksessä.

Kuljettajaa epäillään rattijuopumuksesta, liikenneturvallisuuden vaarantamisesta, huumausaineen käyttörikoksesta ja kulkuneuvon kuljettamisesta oikeudetta.

Lue myös: Taksinkuljettaja ajoi henkilöautolla riitapukarin päälle – uhri seisoi taksitolpalla

Kommentoi Facebookissa