JÄÄKIEKKO SM-liigan neljäs välieräjoukkue on nyt selvillä, kun Kuopion Kalpa voitti legendaarisessa seiskapelissä kotihallissaan Porin Ässät maalein 3–2.
KalPa aloitti maalinteon kuuden minuutin kohdalla Konsta Kapasen toimesta, toisessa erässä Benjamin Korhonen ja Juuso Mäenpää siirsivät lukemiksi jo 3–0. Ässien kiri alkoi vasta kolmannessa erässä, kun ensin Kasperi Ojantakanen teki porilaisten avausmaalin ja Roope Talaja runnoi ylivoimalla lukemiksi 3–2.
Pidemmällä ei patapaitojen kiri riittänyt, vaikka Niklas Rubin kutsuttiin lopussa maalilta pois. Ässien kausi päättyi, ja KalPa kohtaa välierässä Tampereen Ilveksen. Runkosarjan voittajaa Rauman Lukkoa vastaan tulee puolestaan Lappeenrannan SaiPa.
Lue myös: Ässät murskasi KalPan – ratkaisu siirtyi legendaariseen seiskapeliin
Kommentoi Facebookissa