MERIPELASTUS Suomenlahden merivartioston viikko oli meripelastuksen osalta ajankohta huomioiden tavanomainen. Tehtävät painottuivat perjantain ja sunnuntain väliselle ajalle. Viikonlopun aikana oli poikkeuksellisen paljon ensihoidon tehtäviä.
Viikon 33 aikana oli yhteensä 41 meripelastus-, avustus- ja osallistumista toisen viranomaisen tehtävään, kun edellisellä viikolla tehtäviä oli 32.
Viikko sitten tapahtuneen meripelastustehtävän jäljiltä Porkkalanselällä Upinniemen länsipuolella Notgrundetilla on moottorivene tukevasti kivillä. Ilmoituksia veneestä on tullut useita. Kaikki pelastettavissa oleva on jo kuitenkin pelastettu veneestä. Tilanteissa, joissa akuuttia meripelastustehtävää ei ole enää käynnissä, jää aluksen omistajan vastuulle huolehtia aluksensa siirrosta.
Porkkalassa tapahtui lauantaina meripelastuksen hätätilanne. Veneessä oli kuusi henkilöä sen ajautuessa karille. Alukseen vuoti vettä lavuaarin läpiviennistä. Paikalle hälytetyt partiot saivat tukittua vuodon ja vene saatiin vedettyä pois kiveltä.
Suomenlahden merivartiosto osallistui myös UIVA-venenäyttelyyn Helsingin Lauttasaaressa. Tapahtumassa esiteltiin Rajavartiolaitoksen toimintaa ja kalustoa. Mukana oli muun muassa koirapartio ja partiovene.
Lue myös: Ajelehtivan moottoriveneen kyydissä oli kuollut mies – vene törmäsi työmaasillan palkkiin
Kommentoi Facebookissa