TYÖTAISTELU Palvelualojen ammattiliitto PAM on julistanut lakon ja muita työtaistelutoimia kaupan alalle. Lakot koskevat kaikkia kaupan alan työntekijöitä ja esihenkilöitä, jotka työskentelevät lakon piirissä olevissa yrityksissä.
Lakon aikana työntekijät eivät tee töitä eikä palkkaa makseta. PAM maksaa jäsenilleen lakkopäivistä lakkoavustusta. Kaupan logistiikan lakko alkaa maanantaina 17.2.2025 klo 05.00 ja päättyy torstaina 20.2.2025 klo 05.00 tai ennen klo 05.00 alkaneen työvuoron päätyttyä.
Myymälöiden osalta lakko alkaa keskiviikkona 19.2.2025 klo 05.00 ja päättyy lauantaina 22.2.2025 klo 05.00 tai ennen klo 05.00 alkaneen työvuoron päätyttyä.
Lakkojen piirissä on yhteensä noin 70 000 työntekijää ja esihenkilöä. Toimipaikkoja lakon piirissä on noin 3000.
Lakko koskee esimerkiksi kaikkia K-Marketteja, K-Supermarketteja ja K-Citymarketteja. S-ryhmän osalta lakossa ovat mm. kaikki Alepat, Salet, S-Marketit, Prismat ja Sokokset sekä osa ABC-myymälöistä. Lisäksi lakossa ovat kaikki Lidlit, Halpa-Hallit ja Tokmannit ympäri Suomea.
Lue myös: Teollisuusliitto hylkäsi valtakunnansovittelijan sovintoehdotuksen – Työnantajat olisi hyväksynyt
Kommentoi Facebookissa