PETOSSARJA Keskusrikospoliisi tutkii törkeää petossarjaa, jossa on kyse Kelan etuuksien väärinkäytöstä. Tapauksen rikosvahingon epäillään olevan yli 100 000 euroa. Näin laajat Kelan etuuksien väärinkäytökset ovat harvinaisia.
Petossarjassa on ajoittunut vuosille 2022–2023. Poliisin esitutkinnan mukaan pääepäilty oli hankkinut pääkaupunkiseudulla hallintaansa kymmeniä vuokra-asuntoja, joita hän oli vuokrannut eteenpäin.
Asunnoissa on ollut kirjoilla henkilöitä, jotka ovat saaneet Kelalta asumistukea ja toimeentulotukea asumismenoihin. Kelalta etuuksia saaneet asukkaat olivat luovuttaneet asuntoja pääepäillyn haltuun korvausta vastaan, ja pääepäilty oli vuokrannut asuntoja edelleen käteismaksua vastaan.
Vuokrattuja asuntoja oli käytetty asumisen lisäksi lyhytaikaiseen käyttöön ja muun muassa huumausaineiden kätkö- ja säilytyspaikkoina. Asiakokonaisuuteen liittyy pääepäillyn lisäksi 24 henkilöä, joita epäillään petoksesta. Kaikki epäillyt ovat ulkomaalaistaustaisia.
– Esitutkinnassa on tullut ilmi, että epäillyt ovat erehdyttäneet Kelaa antamalla väärää tietoa muun muassa tosiaasiallisesta asuinpaikastaan. Näiden väärien tietojen perusteella Kela on maksanut heille tukia, kertoo Keskusrikospoliisin tutkinnanjohtaja rikoskomisario Matti Rekola.
Edelleenvuokrattuja asuntoja on esitutkinnan perusteella ollut ainakin 25. Rikosvahingon epäillään olevan yli 100 000 euroa. Kela sai tiedon tapauksesta keskusrikospoliisilta.
Näin laajat Kelan etuuksien väärinkäytökset ovat harvinaisia. Kela on esittänyt poliisille rikos- ja vahingonkorvausoikeudelliset vaatimuksensa mahdollista tulevaa oikeudenkäyntiä varten.
Lue myös: Tohtorilla menivät tilit sekaisin – isännöitsijälle kavalluksesta yli 64 000 euron lasku
Kommentoi Facebookissa