Kypärätön ja kortiton mies suistui moottoripyörällä tieltä – ensihoito vei sairaalaan

Ensihoito kuljetti moottoripyörällä kaatuneen miehen sairaalaan. (Kuvituskuva Dreamstime)

Kuljettaja oli ajanut mitä ilmeisimmin luvatta toisen henkilön omistamalla moottoripyörällä.

LIIKENNETURVALLISUUS Hätäkeskus antoi Oulun poliisin partiolle liikenneonnettomuustehtävän perjantai-iltana kello 22.30 Oulun Taka-Laanilaan. Ilmoituksen mukaan moottoripyöräilijä oli kaatunut ja loukannut itseään.

Paikalla partiolle selvisi, että mieskuljettaja oli ajanut ilman vaadittavaa ajo-oikeutta ja ilmeisimmin luvatta toisen henkilön omistamalla moottoripyörällä. Kypärätön kuljettaja oli suistunut ulos tieltä.

Asiaa tutkitaan tässä vaiheessa törkeänä liikenneturvallisuuden vaarantamisena, luvattomana käyttönä sekä kulkuneuvon kuljettamisena oikeudetta. Ensihoito kuljetti miehen sairaalaan.

Lue myös: Moottoripyöräilijät menehtyivät liikenneonnettomuuksissa – ensihoito ei pystynyt auttamaan

Kommentoi Facebookissa