Maasturikuski jahtasi henkilöautoa ja törmäili perään – matkustajat pakenivat peltoa pitkin

Kuva tapaukseen liittyvästä Mercedes-Benz 320 katumaasturista. (Kuva Poliisi)

Poliisi kaipaa vihjeitä ja havaintoja Vaasassa tapahtuneesta väkivallanteosta liikenteessä.

LIIKENNETURVALLISUUS Pohjanmaan poliisi kertoo, kuinka liikenteessä tapahtui vakava rikos sunnuntaina 27.4. klo 01.10 yöllä. Tilanne sai alkunsa Vähässäkyrössä.

Henkilöautolla liikkeellä ollut autoilija, kyydissään kaksi matkustajaa, kohtasi Vähänkyrön keskustassa tumman Mercedes-Benz -merkkisen katumaasturin. Maasturi kääntyi henkilöauton perään ja ajoi aivan sen takapuskurissa kiinni. Tilanne säikäytti kuljettajan, joka lisäsi vauhtia ja yritti paeta. Maasturi törmäsi tämän jälkeen tahallisesti useita kertoja henkilöauton perään.

Takaa-ajo jatkui Vaasassa Hiiripellontietä pitkin, josta henkilöauto kääntyi soratielle yrittäen karistaa seuraajansa. Maasturin kuljettaja onnistui ohittamaan henkilöauton ja pysäytti ajoneuvonsa keskelle tietä. Henkilöautoilija peruutti ja pääsi hetkellisesti pakenemaan, mutta maasturi jatkoi takaa-ajoa. Se törmäsi useita kertoja henkilöauton perään, kunnes autoilija menetti ajoneuvonsa hallinnan ja suistui ojaan Porinmäentiellä.

Henkilöautossa olleet kuljettaja ja matkustajat pääsivät ulos autosta ja pakenivat peltoa pitkin Porinmäelle, jonne he pääsivät turvaan erääseen taloon.

Paikalle saapunut poliisipartio sai näköyhteyden maasturiin Kirstantiellä ja aloitti takaa-ajon, mutta menetti näköyhteyden hetken kuluttua. Toinen poliisipartio havaitsi maasturin Alhontiellä ja lähti seuraamaan sitä. Maasturi kääntyi pellolle ja onnistui pakenemaan poliisia. Ajoneuvo löytyi myöhemmin hylättynä metsän keskeltä.

Poliisi on aloittanut esitutkinnan rikosnimikkeillä tapon yritys ja törkeä liikenneturvallisuuden vaarantaminen. Pohjanmaan käräjäoikeus on 30.4. vanginnut yhden henkilön todennäköisin syin epäiltynä asiassa.

Poliisi kaipaa havaintoja itse tapahtumasta tai vihjeitä. Niitä voi lähettää sähköpostitse osoitteeseen vihjeet.pohjanmaa@poliisi.fi tai soittamalla vihjepuhelimeen numeroon 0295 415 501.

Lue myös: Nainen joutui henkirikoksen uhriksi – poliisilla on epäilty, mutta ketään ei ole otettu kiinni

Kommentoi Facebookissa