JÄÄKIEKKO NHL:n pudotuspeleissä jatkoon ja Stanley Cupia tavoittelemaan pääsi seuraava suomalaisjoukkue, kun Dallas Stars voitti ratkaisevassa seitsemännessä ottelussa Colorado Avalanchen. Ottelu oli Mikko Rantasen ilmiömäistä näytöstä entistä seuraansa vastaan.
Peli näytti kääntyvän jo Coloradolle, kun Nathan MacKinnon vei kolmannen erän alussa Avalanchen 0–2-johtoon. Hieman ennen erän puoliväliä ajassa 47.49 Rantanen teki Dallasille kavennusmaalin, ja kohta sen jälkeen suomalainen harhautti vastustajansa tasoittaen tilanteeksi 2–2.
Dallas siirtyi johtoon neljä minuuttia ennen erän loppua, ja Rantanen sai syöttöpisteen Wyatt Johnstonin maaliin. Hattutempun ja lukemat 4–2 suomalainen viimeisteli Coloradon tyhjään maaliin kolme sekuntia ennen summeria. Amerikkalaiset tilastonikkarit kertovat, että Mikko Rantasesta tuli NHL:n historian ensimmäinen pelaaja, joka tekee kolmannessa erässä seitsemännessä ottelussa hattutempun.
Dallasissa pelaavat suomalaisista myös Roope Hintz, Esa Lindell ja Mikael Granlund, Miro Heiskanen on edelleen loukkaantunut. Pudotuspelien toisella kierroksella Dallas kohtaa joko Winnipeg Jetsin tai St. Louis Bluesin.
Lue myös: Suomalaiset olivat illan tehomiehiä – Florida Panthers pudotuspeleistä vakuuttavasti jatkoon
Kommentoi Facebookissa