JÄÄKIEKKO Minnesota Wild saavutti seurahistoriansa parhaan tuloksen NHL:n runkosarjassa, mutta pudotuspelit ovat päättymässä tylysti. St. Louis Blues voitti viime yönä käydyn ottelun maalein 3–1, ja johtaa koko ottelusarjaa voitoin 3–0.
Ottelutilastojen perusteella Minnesota hallitsi peliä, mutta tulosta ei vain tunnu syntyvän. Joukkueen koko suomalaiskolmikko eli kapteeni Mikko Koivu, Mikael Granlund sekä Erik Haula jäivät ilman tehopisteitä.
St. Louisin Jori Lehterä ei pukenut peliin, hän oli sivussa myös runkosarja lopussa aivotärähdyksen johdosta. Blues voi katkaista ottelusarjan jo keskiviikkona kotihallissaan. Kuilun partaalla on myös Jarmo Kekäläisen johtama Columbus Blue Jackets, jota hallitseva mestari Pittsburgh Penguins on pudottamassa jatkosta nyt jo kolmen voiton turvin.
Sen sijaan Montreal Canadiensin Artturi Lehkonen onnistui erinomaisesti, hän teki tulokaskaudellaan nyt myös ensimmäisen pudotuspelimaalinsa New York Rangersin verkkoon. Osuma syntyi ylivoimalla toisessa erässä näyttävän syöttökuvion jälkeen. Rangersin maalia vartioi nyt Henrik Lundqvist.
Ottelu päättyi Montrealin voittoon maalein 3–1, kanadalaiset johtavat ottelusarjaa voitoin 2–1.
- Videolla Artturi Lehkosen näyttävä ylivoimamaali suoraan syötöstä hienon yhdistelmän jälkeen.
Kommentoi Facebookissa