Näiltä suomalaisilta odotettiin Pariisissa mitalia

Kuva: All Over Press

Suomen viidestä mitalitoivosta neljä selkeästi epäonnistui Pariisissa. Wilma Murto suoriutui kuntoonsa nähden hyvin.

OLYMPIALAISET Suomalaisurheilijoiden mitalittomuus Pariisin olympialaisissa on poikinut sosiaalisessa mediassa vihaisia reaktioita. Suomalainen penkkiurheilukansa on purkanut turhautumistaan kovin sanakääntein.

Odotukset kisamenestyksen suhteen eivät sinänsä olleet korkealla, mutta mitalitoivoja oli Suomella kuitenkin viisi, mikä oli selkeästi enemmän kuin Rio de Janeiron 2016 tai Tokion 2021 olympialaisista, joista suomalaiset voittivat yhteensä kolme mitalia.

Keitä nämä Pariisin kisojen suomalaiset mitalitoivot sitten olivat? Tässä kertaus:

Wilma Murto, seiväshyppy:

Murto joutui olympialaisiin puolikuntoisena kärsittyään keväällä ja kesällä vammoista. Hän sijoittui Pariisin seiväsfinaalissa kuitenkin kuudenneksi tuloksella 470.

Murto totesi olevansa olosuhteisiin nähden tyytyväinen. Tunnelmat olivat kuitenkin kaksijakoiset, koska huippukunnossaan hän olisi taistellut mitalista.

Oliver Helander, keihäänheitto:

Helander voitti kesäkuun alussa Roomassa EM-pronssia. Hänelle eläteltiin Pariisissa mitalitoiveita ja Helander totesi itsekin, että kaiken onnistuessa mitali olisi mahdollinen.

Toisin kuitenkin kävi. Helanderin sijoitus keihäsfinaalissa oli vasta yhdeksäs hänelle vaatimattomalla tuloksella 82,68.

Martti Puumalainen, judo:

Mara-sonni voitti EM-kultaa vuonna 2023. Odotukset Pariisin olympialaisiin nousivat sitä myötä valtavasti.

Vuoden 2024 aikana Puumalainen on kulkenut kuitenkin varjojen mailla. Pariisissa tie nousi häneltä raskaassasarjassa pystyy heti ensimmäisellä kierroksella. Azerbaidzhanin Ushangi Kokauri voitti puumalaisen ipponilla.

Eetu Kallioinen, skeet-ammunta:

Tokion 2021 olympialaisissa Kallioinen sijoittui neljänneksi. Vuoden 2023 MM-kisoissa Bakussa Kallioinen ampui hopeaa.

Pariisissa Kallioinen kuitenkin epäonnistui kisansa avauspäivänä. Keskittyminen tiettävästi herpaantui ja muutaman virheen myötä mahdollisuudet finaaliin menivät. Kallioinen oli skeetin olympiakisan tuloksissa 20:s.

Sinem Kurtbay ja Akseli Keskinen, purjehdus:

Sinem Kurtbay ja Akseli Keskinen olivat Pariisi Nacra 17 -purjehduksessa mitaliehdokkaita. Peruste olettamalle oli hyvä heidän aiempien kisojensa perusteella.

Pieleen kuitenkin meni. Kurtbay ja Keskinen eivät menestyneet Marseillen olympiaregatassa ja mitalisauma karkasi jo ennen mitalilähtöä. Seitsemäs tila oli valtava pettymys.

Teksti Otto Palojärvi

Lue myös: Suomen olympiaurheilussa on brezhneviläisyyden piirteitä

Kommentoi Facebookissa