Poliisi sai kukkalähettihuijarin kiinni – toi yllätyksenä kukkia ihmisten oville

Lähetyksen vastaanottamisen yhteydessä mies vaati muutaman euron kuljetusmaksua pankkikortilla maksettavaksi. (Kuvituskuva Fotolia)

Nelikymppinen mies kohdisti epäillyt rikokset pääosin ikäihmisiin.

HUIJAUKSET Lounais-Suomen poliisi on saamassa valmiiksi kukkalähettinä esiintyneeseen henkilöön liittyvän rikoskokonaisuuden esitutkinnan. Asia siirtyy syyteharkintaan lähiaikoina.

Kukkalähetiksi tekeytynyt henkilö oli onnistunut anastamaan maksukortteja tuodessaan yllätyksenä kukkalähetyksiä ihmisten oville. Poliisi otti miehen syyskuussa kiinni epäiltynä yhteensä 20 petos- ja anastusrikoksista.

Epäilty on noin nelikymppinen mies, ja hän on esitutkinnan edetessä myöntänyt osan teoista. Mies on edelleen kiinniotettuna. Poliisi epäilee miehen tehneen rikoksia loppuvuoden 2025 ja vuoden 2026 kesän välisenä aikana pääosin Lounais-Suomen, Sisä-Suomen ja Pohjanmaan alueilla.

– Näillä alueilla tutkittavana olevissa 20 rikosepäilyissä nimikkeinä ovat muun muassa törkeä maksuvälinepetos, maksuvälinepetos, varkaus sekä maksuvälinerikos, kertoo tutkinnanjohtaja, rikoskomisario Tommi Kosunen Lounais-Suomen poliisilaitokselta.

Tästä kokonaisuudesta 11 juttua on ollut tutkittavana Lounais-Suomen poliisilaitoksella. Mies kohdisti epäillyt rikokset pääosin ikäihmisiin. Rikokset tapahtuivat, kun kukkalähetiksi tekeytynyt mies toi saajan kotiovelle täytenä yllätyksenä kukkalähetyksen.

– Lähetyksen vastaanottamisen yhteydessä mies vaati muutaman euron kuljetusmaksua pankkikortilla maksettavaksi ja pääsi näin ollen käsiksi asianomistajien maksukortteihin, Kosunen kuvaa.

Mies anasti tekojen yhteydessä sekä maksukortteja että muuta omaisuutta. Miehen haltuun päätyi huomattava määrä rikoksilla hankittuja varoja. Asian esitutkinta on loppuvaiheessa, ja kokonaisuus siirtynee syyteharkintaan lähiviikkojen aikana.

Erilaisia huijausyrityksiä on jatkuvasti liikkeellä, ja poliisi kehottaakin ihmisiä erityiseen varovaisuuteen tilanteissa, joissa yllättäen ovelle ilmestyy ennalta odottamaton henkilö tuomaan, selvittämään tai kaupittelemaan jotain.

Etenkin mikäli tapahtumaan liittyy jonkinlainen pankkikortilla tapahtuva maksusuorite, on syytä olla erityisen tarkkana. Pankkikorttia ei koskaan tule luovuttaa toisen henkilön haltuun. Erityisesti iäkkäiden ihmisten on syytä olla tietoisia ja varuillaan kuvaillusta ilmiöstä.

Mikäli havaitsee oman pankkikorttinsa anastetuksi, tulee asiasta ilmoittaa viipymättä pankkikortin sulkupalveluun. Tapahtuneesta on syytä tehdä heti myös rikosilmoitus.

Lue myös: Poliisi selvitti puukolla uhkaamalla yritetyt ryöstöt – rikoksista epäillyt ovat 14–15-vuotiaita

Kommentoi Facebookissa