Poliisi tarkisti maanantaina yli 46 000 ajoneuvoa – tiistain aamuliikenne sujui rauhallisesti

Poliisi uskoo, että liikkumisrajoitukset vaikuttavat merkittävästi työmatkaliikenteeseen.

Poliisi kertoo, että liikkumisrajoitukset vaikuttavat merkittävästi työmatkaliikenteeseen. (Kuva Fotolia)

Maanteillä käännytettyjä oli 211, junamatkustajista 10 jouduttiin käännyttämään.

KORONAVIRUS Maanantaina 30.3. Uudenmaan rajan tarkistuspisteille saapuneiden ajoneuvojen kokonaismäärä oli 46 581. Maanteillä käännytettyjen osuus kokonaismäärästä oli 211.

Junamatkustajia maanantaina oli 910, joista 10 jouduttiin käännyttämään. Vuorokauden aikana kirjoitettiin yksi sakko valmiuslain rikkomisesta.

– Tiistaiaamun liikenne on sujunut huomattavasti rauhallisemmin ja mukavammin kuin maanantaina. Ruuhkat ovat olleet pieniä. Näyttää siltä, että kansalaiset ovat ottaneet annetut määräykset vakavasti. Ohjeita on pääsääntöisesti noudatettu, kiitos siitä. Jatketaan samaan malliin ja pelataan yhteiseen maaliin, kertoo operaation yleisjohtaja, ylikomisario Juha Hietala.

Tiistaina 31.3. kello 00–09 välisenä aikana rajan tarkistuspisteille saapui 13 199 ajoneuvoa, joista raskasta liikennekalustoa oli 2 024. Käännytettyjä oli 23. Junissa matkusti 132 henkilöä, joista takaisin jouduttiin käännyttämään neljä. Kello yhdeksään mennessä valmiuslain rikkomisesta on kirjoitettu kaksi sakkoa.

Lue myös: Maanantaiaamun työmatkojen ruuhkajonotusta kertyi 40 minuuttia – ”Liikennettä oli Uudenmaan rajalla liikaa”

Kommentoi Facebookissa