Salibandyliitto selventää – tästä lajin vedonlyöntikohussa on kysymys

Salibandyliiton ja F-liigan tietojen mukaan tutkinnassa ei ole havaittu sopupeleihin viittaavaa toimintaa. (Kuvituskuva Fotolia)

Salibandyssa vaikuttaa tapahtuneen epäilyttävää, säännöissä ja sopimuksissa kiellettyä vedonlyöntiä.

SALIBANDY Mistä salibandyn vedonlyöntitutkinnassa on kyse? Miksi se on noussut otsikoihin ja kuinka asian käsittely etenee? Suomen Salibandyliitto ja F-liiga selventävä olennaisimpia kysymyksiä ja vastauksia asiassa.

Suomalaisessa huippusalibandyssa vaikuttaa tapahtuneen epäilyttävää, säännöissä ja sopimuksissa kiellettyä vedonlyöntiä. Asia on noussut esille Veikkauksen tutkimuksissa. Veikkauksen luovutettua tietonsa on tutkintaa jatkanut Suomen urheilun eettinen keskus SUEK.

Tutkinnan voi jakaa kolmeen osaan: vedonlyöntikiellon rikkomiseen sekä sisäpiiritiedon väärinkäytön tapauksiin kahdessa ottelussa: 13.12.2024 miesten MM-kisojen puolivälierässä Suomi-Norja ja 15.04.2025 F-liigan miesten välierässä Classic–SPV. Tutkinnan aikana vedonlyöntikieltoa rikkoneiden epäiltyjen määrä on kasvanut. Salibandyliittoa tai F-liiga ei epäillä mistään.

Kaikki F-liigan miesten ja naisten sarjojen pelaajat ja toimihenkilöt allekirjoittavat kausittain sopimuksen, jossa he sitoutuvat, etteivät osallistu vedonlyöntiin sarjan osalta, jossa itse pelaavat tai ovat mukana. Tutkinnassa on käynyt ilmi, että F-liigan miesten sarjan pelaajista ja toimihenkilöistä löytyy henkilöitä, joita epäillään vedonlyöntikiellon rikkomisesta. Heidän siis epäillään lyöneen Veikkauksen kautta vetoa F-liigan otteluista.

Sisäpiiritiedon väärinkäytössä on puolestaan kyse siitä, että joku antaa eteenpäin esimerkiksi kokoonpanotietoja sellaisessa vaiheessa, kun ne eivät ole vielä julkisia. Sen jälkeen joku on voinut käyttää saamiaan sisäpiiritietoja vedonlyönnissä tavoitellakseen taloudellista etua. Molemmat asiat ovat yksiselitteisesti kiellettyjä pelaajasopimuksissa ja kilpailusäännöissä.

Salibandyliiton ja F-liigan tietojen mukaan tutkinnassa ei ole havaittu ottelumanipulaatiota tai sopupeleihin viittaavaa toimintaa. Kummankin tahon mielestä toiminta on kuitenkin täysin tuomittavaa ja tapahtunut on vastoin moraalia, etiikkaa, kilpailusääntöjä sekä pelaajasopimuksia.

SUEKin tehtävä on hoitaa tutkinta, muttei rangaista. SUEKin raportin valmistuttua Salibandyliiton ja F-liigan tehtävä on hoitaa tarvittavat toimenpiteet ja rangaistukset.

Lue myös: Eurojackpotin 58 miljoonan euron päävoitto osui Suomeen – toisen kerran Kotkaan

Kommentoi Facebookissa