PALESTIINA Suomalaisten enemmistö suhtautuu myönteisesti sekä tavallisiin israelilaisiin että palestiinalaisiin, mutta näkemykset Israelin toiminnasta ja Palestiinan tunnustamisesta jakaantuvat rajusti oikeisto- ja vasemmistopuolueiden kannattajien välillä.
Elinkeinoelämän valtuuskunta EVA ry:n tuoreen syksyn 2025 Arvo- ja asennetutkimuksen mukaan neljä viidestä suhtautuu Hamasin hallintoon kielteisesti ja 63 prosenttia näkee Israelin hallituksen kielteisessä valossa. Sen sijaan tavallisiin israelilaisiin ja palestiinalaisiin likimain yhtä moni suomalainen – noin 60 prosenttia – suhtautuu myönteisesti.
Puolet katsoo ”Gazan sodan vihdoin tuoneen päivänvaloon julmuuden, jolla Israel on aina kohdellut palestiinalaisia”, ja neljäsosa suhtautuu kyseiseen väitteeseen torjuvasti. Vajaa neljäsosa katsoo, että ”suomalaisten on syytä pysyä olemassaolostaan aina taistelemaan joutuneen Israelin tukena, vaikka Gazan sota on ollut traaginen”, ja 45 prosenttia ei yhdy näkemykseen Israelin tukemisesta.
– Suomalaisten sympatiat kallistuvat pikemminkin palestiinalaisten kuin Israelin valtion puolelle, toteaa analyysin kirjoittaja, EVA:n tutkimuspäällikkö Ilkka Haavisto.
Konfliktin tulkinta jakaa puolueiden kannattajat selvästi kahteen leiriin. Vasemmistopuolueiden (vasemmistoliitto, vihreät, SDP) kannattajat korostavat palestiinalaisten oikeuksia, kun taas oikeistopuolueiden (kokoomus, perussuomalaiset, kristillisdemokraatit) kannattajista useimmat suhtautuvat torjuvasti etenkin Palestiinan tunnustamiseen.
Vastaajista 39 prosenttia katsoo, että Suomen pitää tunnustaa Palestiina mahdollisimman pian, 31 prosenttia on eri mieltä, ja 29 prosenttia ei ota kantaa asiaan.
Hallituspuolueiden sekä keskustan kannattajien enemmistö edellyttää Hamasin aseistariisuntaa välttämättömänä ehtona Palestiinan tunnustamiselle. Kokonaisuudessaan puolet suomalaisista edellyttää edellä mainittua ehtoa, mutta viidennes ei pidä sitä välttämättömänä.
Hieman yli puolet suomalaisista on sitä mieltä, että ”Venäjän tavoin myös Israel pitäisi eristää kaikesta kansainvälisestä yhteistyöstä, kunnes se alkaa kunnioittaa palestiinalaisten oikeuksia”, neljäsosa on eri mieltä. Vain viidennes pitää pyrkimyksiä eristää Israel kansainvälisestä yhteistyöstä Gazan sodan varjolla juutalaisvastaisina, mutta hieman vajaa puolet ei tällaista kytköstä näe. Kolmannes ei osaa arvioida asiaa.
Tulokset perustuvat 2 038 henkilön antamiin vastauksiin. Tulosten virhemarginaali on koko väestön tasolla 2–3 prosenttiyksikköä kumpaankin suuntaan. Tiedot kerättiin 7.10.-20.10.2025. Vastaajat edustavat koko maan 18–79-vuotiasta väestöä, pl. Ahvenanmaa.

Kommentoi Facebookissa