KORIPALLO Suomi avasi voittotilinsä koripallon EM-karsinnoissa maanantaina Espoossa. Susijengi oli kovilla Tanskan kanssa, mutta kykeni 17 pisteen takamatkalta nousemaan voittoon.
Suomi oli tauolla tappioasemassa lukemin 42-58. Ottelun Suomi voitti koriluvuin 89-85. Viimeisen neljän ja puolen minuutin aikana Tanska teki vain kolme pistettä.
Mikael Jantunen nosti hyökkäyslevypallosta Susijengin 85-84 -johtoon, Edon Maxhuni vapautti Alexander Madsenin alley oop -tippiin ja Sasu Salin esitti tutut tuuletukset kalastettuaan Tanskan tähtipelaaja Gabriel Lundbergille toisen hyökkäysvirheen. Madsen viimeisteli loppulukemat vapaaheittoviivalta.
– Olen tosi ylpeä pelaajistani. Tuollaisen esityksen jälkeen, mitä Tanskalta ensimmäisen puoliajan aikana nähtiin, ei ole koskaan helppo nousta takaisin peliin mukaan tällä tasolla. Jälkimmäisellä 20-minuuttisella oli meidän vastuullamme kerätä itsemme, palata perusasioihin ja alkaa pelata omalla tavallamme. Tästä voitosta on syytä olla ylpeä, päävalmentaja Lassi Tuovi painotti Koripalloliiton tiedotteessa.
Yleisöä ottelussa 5339 katsojaa. Lukema oli siihen nähden hyvä, kun ajatellaan, ettei Suomella ollut todellista urheilullista panosta.
Suomi saa 2025 EM-kisajärjestäjänä automaattisen kisapaikan. Karsinnoissa Suomi pelaakin vain ranking-pisteistä.
Avausottelussaan Suomi hävisi vieraissa Serbialle, mikä ei ollut yllätys. Olihan Serbia MM-kisoissa hopealla.
Lohkossa pelaa myös Georgia, joka yllättäen hävisi avausottelussaan Tanskalle.
Kommentoi Facebookissa