JÄÄKIEKKO Tappara kaatoi tiistaina Pelicansin 3-1 ja johtaa nyt SM-liigan finaalisarjaa samoin lukemin. Tappara oli ottelussa armottoman tehokas, kun taas Pelicansilla oli jälleen vaikeuksia maalinteon kanssa.
Ben Thomas vei Tapparan 1-0 -johtoon avauserässä. Finaalisarjassa kovassa iskussa ollut Veli-Matti Savinainen tuplasi johdon toisessa erässä.
Kolmannen erän alussa, kun Waltteri Merelä iski Tapparan kolmannen maalin. Pelicans sai lopussa ilman maalivahtia tehtyä lohdutusmaalinsa, jonka viimeisteli Tyler Kelleher.
Tapparan päävalmentaja Jussi Tapola kiitteli lehdistötilaisuudessa joukkueensa esitystä. Hän kommentoi myös Tapparan hylättyä maalia, jonka hylkääminen oli perusteetonta tuomarin puhallettua pilliin liian aikaisin.
– Hyvä, jämäkkä suoritus nähtiin. Oltiin henkisesti hyvällä tasolla ja kärsivällisiä. Pystyttiin olemaan hyvin pelin päällä. Ei hätkähdetty, vaikka maali hylättiin. Siinäkin oli Koistiselta (tuomari) hieno ele. Hän tuli rehellisesti sanomaan, että hän vihelsi liian aikaisin. Ei voi mitään, ihan oikein hylätty maali. Mutta se oli mielestäni hyvää toimintaa ja kommunikointia tuomaristolta, Tapola sanoi.
– Siedettiin paljon asioita. Jäähyjä tapettiin hyvin. Heljanko oli erinomainen maalissa, ja teimme tarvittavat maalit. Tärkeä voitto. Pelicans on äärimmäisen hyvä joukkue, ja ihan parhaaseen pitää pystyä, jos ja kun haluaa voittaa, Tapola jatkoi.
Tapola otti myös kantaa puheisiin Tapparan puhutusta ylivoimaisuudesta. Hän teki selväksi, että muita seuroja pitää pystyä arvostamaan.
– Aina puhutaan, että kun he tai kuka tahansa voittaa meitä vastaan, niin että se olisi meidän heikkoutta. Sellainen puhe voitaisiin laittaa jo roskakoriin. Täällä on huippujoukkueita. Meidän pitää pystyä parhaimpaan ja vaikka pystyttäisiin parhaimpaan, niin emme silti aina voita pelejä, kun vastustaja on parempi, linjasi Tapola.
Toinen perättäinen Suomen mestaruus on Tapparalle katkolla torstaina Tampereella.
Teksti Otto Palojärvi
Lue myös: Leijonien MM-ryhmä muotoutuu – Aleksander Barkovia toivotaan mukaan
Kommentoi Facebookissa