Alaikäisen kuljettajan moottoripyörä jäi jumiin pellolle – poliisi juoksi aiemminkin paenneen nuoren kiinni

Asiasta kirjattiin rikosilmoitus ja poliisi teki myös lastensuojeluilmoituksen. (Kuvituskuva Dreamstime)

Nuori mies oli ajokiellossa ja hän oli paennut poliisia myös kaksi viikkoa sitten.

LIIKENNETURVALLISUUS Hämeen poliisi kertoo, kuinka alle 18-vuotiasta miestä epäillään törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta, kulkuneuvon kuljettamisesta oikeudetta ja ajoneuvorikkomuksesta.

Poliisi suoritti liikennevalvontaa Ypäjän keskustassa ja havaitsi Ypäjän Salen luota kohti Kurjenmäkeä kiihdyttävään moottoripyörään. Moottoripyörälle mitattiin nopeudeksi 57 km/h, nopeusrajoituksen ollessa 40km/h. Poliisin havaittuaan moottoripyörä lähti kiihdyttämään vauhtiaan ja pyrki pakenemaan. Moottoripyörässä ei ollut rekisterikilpeä.

Moottoripyörä ajoi Koskentiellä pihatielle ja omakotitalon pihapiirin läpi pellolle, minne pyörä jäi jumiin. Kuljettaja jatkoi matkaansa juosten, mutta poliisi sai hänet metsästä kiinni parinsadan metrin juoksukilpailun jälkeen. Ilmeni, että nuori mies on ajokiellossa ja hän on paennut poliisia myös kaksi viikkoa sitten, jolloin poliisi oli poistanut moottoripyörästä rekisterikilvet, sillä se on rekisteröity mopoksi.

Asiasta kirjattiin rikosilmoitus ja poliisi teki myös lastensuojeluilmoituksen.

Lue myös: Mopot, mopoautot ja kevytmoottoripyörät törmäilivät – nuoret kuljettajat yrittivät U-käännöksiä

Kommentoi Facebookissa