LIIKENNETURVALLISUUS Itä-Uudenmaan poliisin partio sai tiistaina 6.5. kello 11.49 hätäkeskuksen kautta tehtävän Porvooseen tielle 7, jossa ilmoituksen mukaan oli tapahtunut vakava liikenneonnettomuus. Ilmoittajana oli onnettomuuspaikan ohi ajanut kuljettaja.
Hätäkeskuksen ensitietojen mukaan henkilöauto oli ajautunut kovaa vauhtia edellään ajaneen rekan perään. Onnettomuudessa oli osallisena myös toinen henkilöauto, joka oli ajautunut ulos tieltä kaistojen väliin nurmialueelle. Valtatien idän suuntaan menevät kaistat Ilolan ja Vanhakylän välisellä tieosuudella suljettiin kokonaan liikenteeltä ja poliisi oli paikalla ohjaamassa liikennettä kiertotielle.
Koko Itä-Uudenmaan alueella oli erittäin huono ajokeli. Paikalle ensimmäisenä saapuneen partion havaintojen mukaan tapahtumapaikalla oli onnettomuuden sattuessa runsasta vesisadetta ja raekuuroja.
Onnettomuudessa menehtyi toisen henkilöauton kuljettaja, noin kuusikymmentävuotias mies, joka törmäsi tien pientareelle pysähtyneen rekan perään kohtalokkain seurauksin. Tapaus siirtyy nyt poliisin tutkintaan, missä selvitetään muun muassa onnettomuuteen johtaneita syitä.
Kaksi muuta onnettomuudessa osallisena ollutta henkilöä selvisivät tilanteesta ilman isompia henkilövahinkoja.
Lue myös: Auto syöksyi aamulla jokeen – sukeltajien pelastama nainen toimitettiin sairaalaan
Kommentoi Facebookissa