JÄÄKIEKKO Yön suomalaisottelu oli St. Louis Bluesin ja Dallas Starsin välinen. Jori Lehterän viime kauden tutkapari, jo KHL-aikainen pelikaveri Vladimir Tarasenko ratkaisi voiton Bluesille, kun jatkoaikaa oli pelattu kolme ja puoli minuuttia. Lehterä sai syöttöpisteen myös Bluesin ensimmäiseen maaliin, sen iski Robby Fabbri.
Ottelun toinen suomalaishahmo oli Dallasin Julius Honka, joka pelasi vasta neljättä NHL-otteluaan. Honka nappasi ylivoimalla kaksi syöttöä, joista maalin ampuivat Jamie Benn ja Jamie Oleksiak. Maalit tasoittivat hetkellisesti ottelun, joka päättyi siis lopulta 4–3 jatkoajalla.
Dallas Starsin Lauri Korpikoski ja Esa Lindell ja eivät kartuttaneet pistetilejään. Anttti Niemi Dallasin maalilla torjui 27 kertaa.
New York Islanders kellisti niin ikään jatkoajalla Calgary Flamesin 2–1. Viime aikoina penkkiä kuluttanut Calgaryn puolustaja Jyrki Jokipakka oli nyt pelaavassa kokoonpanossa ilman tilastomerkintöjä.
Jori Lehterä tarjoilee videolla Vladimir Tarasenkolle jatkoajan voittomaalin.
Kommentoi Facebookissa