JYP tekee tulosta Euroopan kiekkoeliitissä CHL:ssä: ”Jokaisella joukkueella on oma identiteetti”

Jyväskyläläisten luottopakki Mikko Mäenpää iski kaksi maalia ylivoimalla edellisessä ottelussa.

Jyväskyläläisten puolustaja Mikko Mäenpää iski kaksi maalia ylivoimalla edellisessä ottelussa. (Kuva AOP)

Jyväskyläläisillä on erinomainen mahdollisuus edetä jääkiekon Mestarien liigan loppuotteluun.

JÄÄKIEKKO JYP kaatoi Champions Hockey Leaguen eli jääkiekon Mestarien liigan välierien ensimmäisessä osaottelussa tshekkiläisen Ocelari Trinecin 4–2. Joukkue lähtee siis kahden maalin johdossa toiseen osaotteluun. CHL:n finaaliin mennään kahden ottelun yhteismaalien perusteella.

JYP:n päävalmentaja Marko Virtanen on tyytyväinen siihen, miten joukkue kaatoi Trinecin kotikaukalossaan.

– Hienous ja vaikeus tulee siitä, että uudesta vastustajasta ei ole kokemuksia, ja kun se on vielä pirun hyvä se vastustaja. Jokaisella joukkueella on identiteetti, miksi se on noin pitkällä. Ensimmäiset askelmerkit otetaan siitä, että mitä pelataan vastustajalta pois, hän tuumaa.

Virtasen mukaan ottaa aikansa, että vastustajalta pelataan ominaisuuksia pois ja samalla saadaan pidettyä omat hyvät vahvuudet pelissä.

– Haimme sitä ensimmäisessä erässä, mutta sitten kun saimme turvaa ja rohkeutta, niin sitä kautta hyökkäykseen tuli aktiivisuutta.

JYP sai ensimmäiseen osaotteluun sairastuvalta kovia pelimiehiä, kun Mikko Mäenpää, Juuso Puustinen, Jerry Turkulainen ja Henri Kanninen palasivat jäälle. Mäenpää teki heti kaksi maalia. Nyt Kanninen on sivussa, mutta pelikiellossa ollut Juha-Pekka Hytönen palaa puolestaan kokoonpanoon.

– Hehän ovat runkopelaajia tietenkin. Ei siitä pääse mihinkään, myöntää Virtanen.

Uusia loukkaantumisia ei Kannisen lisäksi viime viikon otteluissa Liigassa tullut.

– Tällä hetkellä näyttää hyvältä, Virtanen sanoo.

JYP:llä menee hyvin myös Liigassa, jossa Marko Virtasen valmentama joukkue majailee neljäntenä.

Kommentoi Facebookissa