ONNETTOMUUS Yksi henkilö menehtyi onnettomuudessa Pasilan asemalla. Ilmoitus henkilövahingosta tuli hätäkeskuksen kautta perjantaina kello 18.13.
Henkilö jäi junan alle Pasilan asemalla ja tapahtumapaikalla oli useita pelastuslaitoksen ja poliisin yksiköitä. Tapauksessa ei epäillä rikosta, ja tutkinta jatkuu kuolemansyyn selvittämisenä. Viranomaisten toimet asemalla ovat päättyneet.
Vain muutamaa minuuttia myöhemmin juna osui raiteilla olleeseen henkilöön Tampereella. Henkilö loukkaantui vakavasti.
Poliisi sai klo 18.15 ilmoituksen, jonka mukaan juna on osunut raiteilla olleeseen henkilöön Lielahden ja Pyynikin välisellä rataosuudella valtatien 12 kohdalla. Paikalle meni poliisin ja pelastuslaitoksen yksiköitä.
Törmäyksessä vakavasti loukkaantunut henkilö toimitettiin jatkohoitoon ja junaliikenne oli tapahtuneen johdosta suljettuna noin tunnin ajan.
Lue myös: Tasoristeysonnettomuuksia ennätyksellisen vähän – suurin osa junan alle jäämisistä on tahallisia
Kommentoi Facebookissa