Kaksi ”kyläjoukkuetta” nähdään Veikkausliigassa

EIF ja Gnistan Ykkösen ottelussa kaudella 2023. (Kuva Kalevi Hämäläinen / Palloliitto)

Veikkausliigaan tuovat ensi kaudella väriä tammisaarelainen EIF ja helsinkiläinen Gnistan, jotka lähtevät kiusaamaan suurempiaan.

JALKAPALLO Suomalaisen jalkapallon pääsarjatasolla Veikkausliigassa nähdään ensi kaudella kaksi tulokasta. Niin sanotut ”kyläjoukkueet” EIF ja Gnistan ovat molemmat saaneet liigalisenssin.

Helsingin Oulunkylässä majaansa pitävä Gnistan ei kyennyt nousemaan Veikkausliigaan karsintojen kautta, mutta kabinetin kautta nousu toteutui. Gnistan sai Veikkausliigaan takaportin. Espoon FC Honka luopui sarjapaikastaan jätettyään konkurssihakemuksen.

Gnistan saa pelata kotiottelunsa Oulunkylän Mustapekka-areenalla. Sinne on kuitenkin tiukka reunaehto, joka liittyy automaattiseen kastelujärjestelmään ja valaistukseen sekä stadionin muihin tiloihin.

– Nämä reunaehdot ovat olleet meillä tiedossa jo hyvissä ajoin ja asioita on edistetty sekä Helsingin kaupungin kanssa että omissa suunnitelmissamme. Odotamme päätöksiä kastelujärjestelmään ja valaistukseen liittyen pian ja stadionin muiden tilojen suhteen meillä on omat suunnitelmat olemassa. Myös katsomokapasiteetin lisäämisen osalta teemme omat ratkaisumme mahdollisimman nopealla aikataululla.

Gnistan ilmoittaa tiedottavansa Mustapekka Areenan ensi kauden kotiotteluiden järjestelyistä erikseen. Jo myynnissä oleva kausikortti kattaa myös mahdolliset poikkeusjärjestelyt, kuten muualla pelaamisen.

Tammisaarelainen EIF, eli Ekenäs IF, voitti Ykkösen ja nousi Veikkausliigaan suoraan. Nyt nousu sinetöitiin kabinetissa.

Tammisaaren Keskuskentällä pelaaminen on kuitenkin epävarmaa. Se edellyttää uutta tekonurmea, jonka asentamiseen menee viidestä kuuteen viikkoon.

Jos lopputalvi on Raaseporissa leuto, kykenee EIF pelaamaan kauden ensimmäiset kotiottelunsa Tammisaaren Keskuskentällä.

Toisin kuin jääkiekon SM-liigassa, pidetään suomalaisessa jalkapallossa vaihtuvuudesta kiinni. Se luo mielenkiintoa, koska häntäpään joukkueidenkin on pakko taistella loppuun saakka.

EIF ja Gnistan eivät ole Veikkausliigassa ensi kaudella suosikkeja. Sarjapaikan säilyttäminen olisi molemmille seuroille hyvä saavutus.

Lue myös: Nuorten Leijonien joukkue julkistettu MM-kisoihin

Kommentoi Facebookissa