Koululaisbussi ja tukkirekka kolaroivat – lasten vammat olivat lähinnä ruhjeita ja mustelmia

Puutavaralastissa ollut tukkirekka oli kääntymässä, kun takana ajanut linja-auto törmäsi vetoauton kylkeen. (Kuvituskuva Dreamstime)

Linja-autossa oli vajaa parikymmentä koululaista, jotka kävivät tarkistuksella terveyskeskuksessa.

LIIKENNETURVALLISUUS Taivalkoskella tapahtui maanantaina 27.2. hieman kello 15 jälkeen koululaisia kuljettavan linja-auton ja puutavaralastissa olleen tukkirekan välinen liikenneonnettomuus. Tie oli onnettomuuspaikalla erittäin liukas.

Puutavaralastissa ollut tukkirekka oli kääntymässä Posiontieltä vasemmalle Konepajantielle, kun takana ajanut linja-auto törmäsi kääntyvän rekan vetoauton kylkeen.

Linja-autossa oli vajaa parikymmentä koululaista, jotka kävivät tarkistuksella terveyskeskuksessa. Vain muutamalle lapselle tuli lieviä vammoja onnettomuudessa. Vammat olivat lähinnä ruhjeita ja mustelmia.

Poliisi tutkii tapausta liikenneturvallisuuden vaarantamisena.

Lue myös: Alakouluikäinen lapsi jäi auton alle – lähti yllättäen ylittämään valtatietä

Kommentoi Facebookissa