Mies ilmoitti ampuvansa poliiseja – uhkailija törmäsi moottoripyörällä poliisiauton kylkeen

Poliisi sai aamuyöllä ilmoituksen uhkaavasti käyttäytyvästä miehestä. (Kuvituskuva Poliisi)

Poliisit eivät loukkaantuneet, miehelle aiheutui luunmurtumia.

POLIISITEHTÄVÄ Keski-Pohjanmaalla Vetelissä tapahtui liikenneonnettomuus lauantaina 17. lokakuuta aamuyöstä. Poliisi sai ilmoituksen uhkaavasti käyttäytyvästä miehestä, joka uhkasi myös poliiseja, jos he tulisivat paikalle.

Mies ilmoitti lähtevänsä ajamaan maastomoottoripyörällä ja ampuvansa paikalle tulevia poliiseja aseella. Paikalle menneet poliisipartiot olivat suluttaneet tieosuuden, joka johti miehen omakotitalolle. Mies ajoi moottoripyörällä kovalla vauhdilla kohti poliiseja ja poliisiautoja.

Miehen kuljettama maastomoottoripyörä oli lopulta törmännyt toisen poliisiauton kylkeen. Poliisiautoissa ei ollut poliiseja sisällä. Miehelle aiheutui törmäyksessä luunmurtumia, mutta ei hengenvaarallisia vammoja. Paikalla olleet poliisit eivät loukkaantuneet tilanteessa. Poliisiauto ja maastomoottoripyörä vaurioituivat.

Miestä epäillään törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta, virkamiehen väkivaltaisesta vastustamisesta sekä rattijuopumuksesta. Nimikkeet voivat muuttua tutkinnan edetessä.

Lue myös: Jalkapallofani käveli tahallaan hitaasti poliisiauton edessä – sakkohan siitä tuli

Kommentoi Facebookissa