LAITON UHKAUS Poliisi sai sunnuntaina 24. maaliskuuta noin kello 17.30 hätäkeskuksen kautta tiedon, että yksi henkilö oli uhannut viestillä toista henkilöä. Poliisi otti tapaukseen liittyen yhden miehen kiinni.
Poliisin tämänhetkisten tietojen mukaan uhkaus oli tullut kuvaviestinä kolmannelle henkilölle, joka ilmoitti asiasta hätäkeskukseen. Lähetetyssä kuvassa epäillyllä henkilöllä oli hallussa ampuma-ase. Poliisi lähti tavoittamaan kuvan lähettäjää ja henkilö otettiin kiinni Helsingin Laajasalossa sijaitsevasta yksityisasunnosta.
Tehtävälle osallistui useita poliisipartioita, mutta ampuma-asetta ei löytynyt asunnosta. Tapausta tutkitaan alustavasti laittomana uhkauksena. Poliisi jatkaa tapahtumien tutkintaa.
Lue myös: Mies hermostui naapurin metelöintiin – tunkeutui väkisin asuntoon vasaralla varustautuneena
Kommentoi Facebookissa