JÄÄKIEKKO Suomi on selviytynyt jääkiekon nuorten MM-kisojen loppuotteluun. Perjantaina Edmontonissa pelatussa välieräottelussa Nuoret Leijonat voitti Ruotsin maalein 1-0.
Kasper Puutio teki Suomen voittomaalin toisessa erässä ylivoimalla. Topi Niemelä ja Aatu Räty vastasivat maalin esityöstä.
Suomen sankareihin lukeutui myös maalivahti Juha Jatkola. Hän saavutti nollapelin 23 torjunnalla.
– Tämä on lapsuuden unelmani. Ja nyt se on totta. Vielä pitää yhden kerran tehdä tämä, kommentoi Suomen kapteeni Roni Hirvonen IIHF:n haastattelussa.
Suomi ei sortunut typeriin ratkaisuihin. Kaikki hoitivat tonttinsa hienosti.
– Olimme fiksuja kiekon kanssa. Emme tehneet mitään ylihienoa siniviivalla. Kun he loivat painetta meille, olimme nöyriä ja blokkasimme laukauksia, kommentoi Kasper Puutio.
Jatkola sai Puutiolta erityiskehut.
– Annoimme kaikkemme maalivahtimme edessä. Ja hän pelasi upean pelin.
Toisessa välieräottelussa Kanada voitti Tshekin maalein 5-2. Suomen ja Kanadan välinen MM-finaali alkaa Suomen aikaa sunnuntaina kello 3 aamulla.
Teksti Otto Palojärvi
Kommentoi Facebookissa