Nuori poika pelastettiin merenlahdelta helikopterilla – ”Jään päällä oli lunta ja puoli metriä vettä”

Pelastustehtävässä nopein apu saatiin Rajavartiolaitoksen helikopterilla. (Kuvituskuva Rajavartiolaitos)

Poika nostettiin Rajavartiolaitoksen helikopteriin vinssillä ja toimitettiin ensihoitoon.

PELASTUSTEHTÄVÄ Helsingin pelastuslaitos sai lauantaina iltapäivällä kello kolmen jälkeen tehtävän ihmisen pelastamisesta vedestä. Nuori poika oli itse hälyttänyt apua hätätekstiviestillä.

Päivystävä palomestari Kari Ursin kertoo Helsingin Sanomille, että arviolta kymmenvuotias poika paikannettiin dronen ja Rajavartiolaitoksen helikopterin avulla heinikosta Vanhankaupunginlahdelta. Jäällä oli lunta ja puoli metriä vettä.

Poika nostettiin helikopteriin vinssillä ja toimitettiin ensihoitoon. Hän ei loukkaantunut tapahtumassa. Pelastustehtävä kesti noin 45 minuuttia.

Lue myös: Kilpailija menehtyi moottorikelkkatapahtumassa – jäi kaatuneen moottorikelkan ruhjomaksi

Kommentoi Facebookissa