RÄJÄHDYS Helsingin poliisi kertoo, että poliisi sai hätäkeskuksen kautta runsaasti ilmoituksia jonkinlaisesta räjähdyksestä Mellunmäessä. Tapahtuma-aika on noin 00.20.
Onnettomuuspaikka on Untamalantien ja Tuhkanummentien risteyksen läheisyydessä. Poliisi eristi aluetta ja selvitti yhdessä pelastuslaitoksen kanssa mitä on tapahtunut. Poliisi ohjeisti sivullisia pysymään poissa tapahtuma-alueelta niin kauan kuin eritys on käynnissä.
Tässä vaiheessa poliisi epäilee, että alueella pakettiautossa olleet kaasupullot olisivat toistaiseksi tuntemattomasta syystä aiheuttaneet räjähdyksen. Paikalla oli aamuyöllä edelleen räjähtämättömiä kaasupulloja, jotka poliisi ja pelastuslaitos tekivät vaarattomiksi. Tilanne on poliisin ja pelastuslaitoksen hallinnassa.
Alueella liikkuminen on edelleen vaarallista ja poliisi painottaa, että poliisin eristämälle alueelle ei saa tulla ennen kuin siihen annetaan lupa. Alueen eristys jatkuu ja poliisi suorittaa paikalla teknistä tutkintaa. Turhaa liikkumista alueella tulee välttää.
Räjähdyksessä loukkaantui kaksi henkilöä, joista toinen toimitettiin sairaalahoitoon. Mahdollisista räjähdyksen aiheuttamista omaisuusvaurioista voi ottaa yhteyttä poliisiin sähköpostitse vakivaltavihjeet.helsinki@poliisi.fi.
Lue myös: Poliisi selvitti pankkiautomaattien räjäytykset – asialla puolalainen rikolliskopla

Kommentoi Facebookissa