Pihoissa liikkunut susi palasi karkotuksesta huolimatta takaisin – poliisi määräsi lopetettavaksi

Sudet ovat liikkuneet aika ajoin pelottomasti ihmisten pihamailla.

Sudet ovat liikkuneet aika ajoin pelottomasti jopa ihmisten pihamailla. (Kuva Fotolia)

Asutuksen lähellä liikkunut susi lopetettiin Kuhmossa riistanhoitoyhdistyksen toimesta.

LUONTO Kuhmon Lentiiran kylällä oli loka-marraskuun ajalta havaintoja asutuksen lähellä liikkuneesta yksinäisestä sudesta. Havaintojen perusteella suden käyttäytyminen oli lajille epätyypillistä ja susi vaikutti menettäneen osan ihmisarkuudestaan.

Pihoissa liikkuminen viittasi siihen, että susi etsii asutuksen läheltä ravintoa. Suden käyttäytyminen viittasi siihen, että se saattaisi aiheuttaa turvallisuusriskin ihmisille.

Poliisin tekemän päätöksen mukaan sutta karkotettiin kaksi eri kertaa, mutta susi palasi takaisin vuorokauden sisällä karkotuksesta. Karkotus todettiin tehottomaksi keinoksi joten poliisin päätöksellä susi määrättiin lopetettavaksi.

Lopettamisen viime perjantaina suorittivat Kuhmon riistanhoitoyhdistyksen suurriistavirka-apuhenkilöt poliisin toimeksiannosta. Kaadettu susi oli heikossa ravitsemustilassa ollut nuori uros. Susi on toimitettu Eviran Oulun toimipisteeseen tutkittavaksi.

Kommentoi Facebookissa