Suomalaisvoittoa tuskin tulee Jyväskylän rallissa tänäkään vuonna

Kalle Rovanperän osalta Jyväskylän MM-ralli päättyi perjantaina rajuun ulosajoon. (Kuva Toyota Gazoo Racing)

Elfyn Evans lähtee selvässä johtoasemassa Jyväskylän MM-rallin päätöspäivään.

RALLI Toyotan Elfyn Evans oli omaa luokkaansa Suomen MM-rallissa. Hän voitti kaikki päivän pätkät paitsi yhden ja johtaa rallia 32,1 sekunnin erolla Hyundain Thierry Neuvilleen.

Neuville myönsi, että peli on menetetty.

– En puske oikeastaan. Ajoin hyvin siististi, en voi tehdä enempää. Olemme liian kaukana. Meidän on jatkettava sen varalta, että jotain tapahtuu, mutta muuten meillä ei ole paukkuja taistella voitosta, myönsi belgialainen WRC:n sivuilla.

Hyundain Teemu Sunisen ja Toyotan Takamoto Katsutan välinen taisto jatkuu hurjana. Katsuta oli nopein lauantain viimeisellä pätkällä ja nousi kolmanneksi. Neljäntenä oleva Suninen jäi 6,5 sekuntia Katsutalle ja on nyt 6,4 sekuntia hänen perässään kokonaistilanteessa.

– Pelkäsin oikeasti niin paljon! Kalle (Rovanperä) on erittäin hyvä näissä olosuhteissa, ja hän on opettanut minua paljon. Yritin driftausta ja puskin helvetin lujaa. Paljon parannettavaa, mutta on hyvä, jos olin Sunista nopeampi, fiilisteli Katsuta WRC:n sivuilla.

Toyotan tallipomo Jari-Matti Latvala on ollut kisan iloinen yllättäjä. Pitkän tauon jälkeen tositoimiin palannut Latvala on kisassa viidentenä.

Perjantaina rallissa riitti draamaa. Ott Tänakin kisa päättyi heti ongelmien takia ja Kalle Rovanperä sekä Esapekka Lappi ajoivat ulos. Rovanperä ei voita kotikisaansa tänäkään vuonna.

– Se oli tosiaan aika harmittava ulosajo. Pitkästä aikaa tuntui siltä itsestäkin, ettei vain voinut tehdä mitään ja se vain lisää harmitusta, Rovanperä sanoi C Morelle.

– Tosiaan siellä Myhinpäässä oli sellainen pudottava oikea ja jarrun jälkeen tuntui, että kaikki on hallinnassa niin sanotusti ja tuntui, että auto menee ihan sopivalla vauhdilla mutkaan. Uraa ei ollut kuin pienten autojen jäljiltä ja takapyörien alla oli jotain mutaa ja siitä pieneen slaidiin, eikä saanut korjattua. Puolispinnattiin siihen toisen puolen ojaan ja siellä osuttiin sitten kallioon ja siitä se lähti sitten ilmaan, Rovanperä jatkoi,

– Heitti auton korkealle ja tultiin toiselle kyljelle alas. Kylkiluissa sen verran tuntuu, että kyljelleen ollaan tultu johonkin, hän päätti.

Jyväskylän MM-ralli päättyy sunnuntaina.

Lue myös: Jalkapallojätti Saksalle täysi katastrofi – Afrikasta tuli yllätys

Kommentoi Facebookissa