Talviklassikossa tasattiin voitot – Lukon pitkä voittoputki katkesi

Kuvituskuva Fotolia

Raumalaiset jatkavat tappiosta huolimatta liigan kärjessä.

JÄÄKIEKKO Satakunnan talviklassikossa pelattiin lauantaina järjestyksessään toinen ottelu Porin Ässien ja Rauman Lukon välillä. Porilaiset kuittasivat edellisen päivän 5–4-jatkoaikatappion nyt selvin lukemin 4–1.

Ulkoilmaottelussa porilaisten alkutahdit iski Olli Palola kahdella maalillaan heti ensimmäisessä erässä. Ässät jatkoi karkumatkaansa kahdella ylivoimamaalilla toisessa erässä. Lukko yritti kavennusta kolmannessa erässä ilman maalivahtia, mutta onnistui vain kerran. Tappio katkaisi Lukon 11 ottelun voittoputken, mutta joukkue jatkaa silti liigan kärjessä.

Ilves nousi liigakakkoseksi ja tasapisteisiin SaiPan kanssa voittamalla TPS:n 1–0 vähämaalisessa ottelussa. Jumbojoukkue Jukurit hävisi nyt 2–3 Kärpille eikä tyvipäähän myös juuttunutta Pelicansia auttanut 3–2-tappio KooKoolle. KalPa haki vuorostaan pisteet Kiekko-Espoolta 0–3-voitolla.

Tapparan kurimus ei tunnu oikenevan, nyt HPK vei kaksi pistettä 4–3-jatkoaikavoitollaan. Myös Jyväskylässä mentiin jatkoajalle JYP:n ja HIFK:n mittelössä, kun peli oli varsinaisen peliajan jälkeen tasan 3–3.

Kotijoukkueen tehokkain oli kaksi maalia iskenyt Nathan Schnarr, helsinkiläisiltä puolestaan hylättiin yksi maali, jossa kiekko runnottiin maalivahdin kautta maaliviivan yli. Kanadalainen Schnarr täydensi iltansa hattutempulla tekemällä kolmannen maalinsa ajassa 64.33 Daniel Torgerssonin syötöstä.

Lue myös: Suomalainen superkauppa NHL:ssä – Mikko Rantanen siirtyy Carolina Hurricanesiin

Kommentoi Facebookissa