Tour de Ski käynnistyi – Ristomatti Hakola taisteli neljänneksi sprintin finaalissa

Ristomatti Hakola oli paras suomalainen Tour de Skin avauskilpailussa.

Ristomatti Hakola oli paras suomalainen Tour de Skin avauskilpailussa. (Kuva AOP)

Suomalaisnaisista Mari Laukkanen ja Krista Pärmäkoski selviytyivät välieriin asti.

MAASTOHIIHTO Tour de Ski -kiertueen avauspäivänä Ristomatti Hakola oli ainoana suomalaisena sprinttihiihdon finaalissa. Hakola jäi lopulta kuusi sekuntia voittajasta ja oli hienosti neljäs.

Sveitsin Lenzerheidessa käydyssä avauskilpailussa voittaja oli Venäjän Sergei Ustjugov, joka karkasi muilta yhdessä Ranskan Lucas Chanavatin ja Italian Federico Pellegrinon kanssa kilpailun puolivälissä. Loppukirissä venäläinen oli vahvin sekunnin eron turvin.

Naisten sprinttifinaalissa saatiin yllätysvoittaja, kun isäntämaan Laurien van der Graaff sivakoi voittoon. Sveitsiläinen oli kirinyt karkumatkalle jo ennen loppusuoraa, toiseksi sijoittui USA:n Sophie Caldwell ja kolmanneksi Norjan Maiken Caspersen Falla. Naisten finaali oli dramaattinen sauvojen katkeamisineen ja kaatumisineen.

Suomalaisista Mari Laukkanen ja Krista Pärmäkoski selviytyivät välieriin asti eli 12 parhaan joukkoon.

Tour de Ski 30.12.2017–7.1.2018

Lenzerheide, Sveitsi 30.12.2017–1.1.2018

Oberstdorf, Saksa 3.–4.1.2018

Val di Fiemme, Italia 6.–7.1.2018

Naiset

Anne Kyllönen, Mari Laukkanen, Laura Mononen, Kerttu Niskanen, Krista Pärmäkoski, Aino-Kaisa Saarinen

Miehet

Ristomatti Hakola, Martti Jylhä, Kusti Kittilä, Ari Luusua, Iivo Niskanen, Antti Ojansivu

Tour de Ski -kiertueelle lähti 12 urheilijan joukkue, mutta kaikki eivät hiihdä koko kiertuetta. Mari Laukkanen hiihti vain Lenzerheiden sprintin, myös Ristomatti Hakolan, Martti Jylhän ja Iivo Niskasen suunnitelmiin kuuluu hiihtää touria vain Oberstdorfiin saakka.

Kommentoi Facebookissa