JALKAPALLO Suomalaisjoukkueilla oli onnistunut päivä Konferenssiliigan toisella karsintakierroksella. Sekä Turun Inter että HJK ja Tampereen Ilves selvittivät tiensä jatkoon.
Turun Inter teki seurahistoriaa ja varmisti paikan Konferenssiliigan kolmannelle karsintakierrokselle yhteismaalein 3–1. Turkulaiset ylsivät kotikentällään hienoon 2–0-voittoon istanbulilaista Başakşehir FK:ta vastaan. Koskaan aiemmin suomalainen seura ei ole pudottanut Turkin pääsarjajoukkuetta europeleissä.
– Loistava tulos. Pystyimme pelaamaan omalla tavalla huippujoukkuetta vastaan. Vaade oli kova, mutta pystyimme tasaväkisesti pelaamaan ja ansaittiin myös voitto, päävalmentaja Vesa Vasara kommentoi tyytyväisenä.
Myös Tampereen Ilves eteni jatkoon voittamalla islantilaisen Stjarnanin rangaistuspotkukilpailussa. Stjarnan oli voittanut ensimmäisen osaottelun Islannissa 1–0.
Tammelan stadionilla lukemat olivat varsinaisella peliajalla 2–1, kun Jesse Kilo ja Tatu Miettinen olivat tamperelaisten maalintekijät. Jatkoajan lisäajalla Ilves teki vielä maalin, joka hylättiin paitsion vuoksi. Rangaistuspotkukilpailun Ilves voitti lopulta lukemin 5–4.
HJK täydensi suomalaisjoukkueiden loistokkaan illan murskaamalla FC Colerainen Pohjois-Irlannissa. HJK vei kotiottelun maalein 5–0 ja vierasottelun 3–0, joten yhteistulos oli dominoiva 8–0. Kaikki eurocupeissa pelaavat Veikkausliigajoukkueet jatkavat näin karsintojen kolmannelle kierrokselle.
Mestarien liigan karsinnassa tappion kärsinyt KuPS jatkaa europelejään Eurooppa-liigan kolmannella karsintakierroksella.
Lue myös: HJK murskasi eurokentillä – vaihdosta kentälle tullut Teemu Pukki viimeisteli kaksi maalia

Kommentoi Facebookissa