VATSATAUTI Metsähallituksen Luontopalveluille ei ole enää tullut maanantain 9.6. jälkeen ilmoituksia Karhunkierros-vaellusreitillä liikkuvilta retkeilijöiltä, jotka olisivat sairastuneet retkellään vatsatautiin. Karhunkierroksen tupia ja käymälöitä voi taas käyttää, retkeilijän kannattaa kiinnittää erityistä huomiota hygieniaan.
Urho Kekkosen kansallispuistossa leviää puolestaan norovirus, sairastuneita retkeilijöitä tulee Metsähallituksen tietoon edelleen ja taukopaikkoja suositellaan välttämään.
Metsähallitus suositteli viikko sitten, ettei Kuusamon ja Sallan kunnan alueella sijaitsevalle Karhunkierrokselle lähdettäisi vaeltamaan. Metsähallitus myös sulki vaellusreitin varrella olevat autiotuvat toistaiseksi vatsatautitapausten vuoksi.
– Kiitokset kaikille retkeilijöille, jotka noudattivat suositustamme. Toimintanne ansiosta tilanne vaikuttaa rauhoittuneen, emmekä ole saaneet tiistain jälkeen uusia ilmoituksia. Kiitämme myös kaikkia meille sairastumisestaan ilmoittaneita, ansiostanne tauti tuli tietoon ja todennäköisesti estimme monen muun sairastumisen ikävään tautiin maastossa, jossa apu ei ole lähellä, virkistyskäytön erityisasiantuntija Airi Kallunki Metsähallituksen Luontopalveluista sanoo.
Tällä viikolla Metsähallituksen huoltoyrittäjä on käynyt siivoamassa Karhunkierroksen autiotuvat sekä pyyhkimässä käymälöiden ja laavujen pinnat. Retkeilijöiden toivotaan edelleen kiinnittämään huomiota hyvään hygieniaan. Vatsataudin aiheuttajasta ei ole tietoa.
Metsähallituksen tietoon on tullut perjantaihin mennessä yhteensä 43 Urho Kekkosen kansallispuistossa retkeillyttä, jotka ovat sairastuneet vaelluksen aikana vatsatautiin. Lapin hyvinvointialue on testannut yhden maastossa sairastuneen retkeilijän, tauti osoittautui norovirukseksi.
Metsähallitus suosittelee edelleen, ettei yön yli vaellukselle Urho Kekkosen kansallispuistoon nyt lähdettäisi, ja tupia ja muita retkeilyrakenteita vältettäisiin. Suositus on, että retkeilijät pysyisivät merkityillä reiteillä, koska pelastusviranomaisten on helpompi tarvittaessa päästä paikalle merkityn reitin varrelle.
Ei ole tietoa, että Karhunkierroksen ja Urho Kekkosen kansallispuiston tautitapaukset liittyisivät toisiinsa.
Lue myös: Autiotuvat suljetaan vatsatautitapausten vuoksi – älä lähde Karhunkierrokselle
Kommentoi Facebookissa