Valmentaja sai kenkää – KuPS voitti heti

Jani Honkavaara toimii Kuopion Palloseuran pääalmentajana. (Kuva Veikkausliiga)

KuPS vaihtoi valmentajansa Pasi Tuutin Jani Honkavaaraan ja voitti heti Ilveksen 1-0.

JALKAPALLO Kuopion Palloseura teki viime perjantaina kovan ratkaisun päätettyään vaihtaa päävalmentajaa, kun Veikkausliigan kaudesta joukkueella oli takana vasta kolme ottelua. Pasi Tuutti sai lähteä ja hänet KuPS korvasi vuoden 2019 kultavalmentajallaan Jani Honkavaaralla.

Tuutti korvasi KuPSin päävalmentajana Simo Valakarin, joka ajautui seurajohdon kanssa ristiriitoihin ja päätti siirtyä valmentajaksi Latviaan. Tuutin kykyjä selvitä haasteesta epäiltiin laajalti ja epäilijät olivat oikeassakin, kun KuPS ei voittanut kauden kolmesta ottelustaan yhtäkään.

Honkavaara palautti KuPSin voittojen tielle. Joukkue voitti sunnuntain kotimatsissaan Tampereen Ilveksen 1-0.

– Kyllä jännitti niin p…keleesti. Oli jotenkin jännittynyt, mutta myös luottavainen olo. Monia asioita käytiin läpi, mutta hienosti jätkät toteuttivat asioita etenkin ensimmäisen puolituntisen ajan, Honkavaara kommentoi KuPSin nettisivuilla.

Honkavaara oli joukkueensa esityksestä positiivisesti yllättynyt.

– Ajattelin, että puolustuslinja toimii, mutta että se toimi näin hyvin, se yllätti. Se oli asia, joka vähän mietitytti etukäteen. Linja pelasi erinomaisesti, hän sanoi.

Sunnuntaina pelattiin myös Helsingissä. Mestaruutta puolustava HJK koki kauden ensimmäisen pistemenetyksensä jäätyään AC Oulun kanssa 1-1 -tasapeliin.

Erotuomaritoiminta puhutti ottelussa. Molemmat maalit tehtiin kyseenalaisin perustein tuomituista rangaistuspotkuista.

VAR-videotuomarointi ei ole Veikkausliigassa käytössä. Helsingin ottelu osoitti, että VAR olisi ehdottomasti tarpeen.

HJK:lla on neljästä ottelustaan koossa kymmenen pistettä. Viime kauden hopeajoukkue KuPSilla on nyt neljä pistettä.

Teksti Otto Palojärvi

Lue myös: Lukas Hradecky pelaa Eurooppa-liigan välierissä

Kommentoi Facebookissa