Auton anastanut mies pakeni poliisia – pakomatka päättyi nokkakolariin poliisiauton kanssa

Mies ajoi useasti päin punaisia liikennevaloja ja käytti välillä muun muassa kevyen liikenteen väylää. (Kuvituskuva AOP)

Törkeään liikenneturvallisuuden vaarantamiseen epäilty mies vangittiin.

LIIKENNETURVALLISUUS Etelä-Savon käräjäoikeus on vanginnut mikkeliläisen 24-vuotiaan miehen todennäköisin syin epäiltynä muun muassa 2.6.2022 tapahtuneeseen törkeään liikenneturvallisuuden vaarantamiseen ja rattijuopumukseen.

Epäilty oli ottanut Ristiinasta luvatta käyttöön henkilöauton. Kun poliisi yritti pysäyttää epäillyn kuljettajan, tämä lähti ajamaan karkuun anastamallaan henkilöautolla. Takaa-ajotilanteessa ja pakenemisen aikana mies ajoi huomattavaa ylinopeutta käyttäen välillä vastaantulevien ajokaistaa.

Mikkelin keskustassa mies ajoi useasti päin punaisia liikennevaloja ja käytti välillä muun muassa kevyen liikenteen väylää. Mies ajoi Mikkelin torin halki ja takaa-ajo päättyi toriparkin kattotasanteelle nokkakolariin poliisiauton kanssa. Tilanteessa ei tullut henkilövahinkoja, mutta molempiin autoihin tuli vaurioita.

Lue myös: Poliisilla takaa-ajo usean partion voimin – pakeneva ajoneuvo törmäsi poliisiautoon ja kaiteeseen

Kommentoi Facebookissa