FORMULA 1 Red Bullin meksikolaisajaja Sergio Perez ajoi yllättäen voittoon Formula ykkösten Azerbaidzhanin osakilpailussa Bakun katuradalla. Perezillä kävi tuurikin, kun MM-sarjan kärkimiehet Max Verstappen ja Lewis Hamilton putosivat pelistä pois.
Verstappen oli kurvailemassa suvereeniin voittoon, kun hänen takarenkaansa yllättäen räjähti. Verstappenille kävi kuuluisaa lorua mukaillen ”Auto ajoi kilparataa, mittari näytti tuhattasataa, yksi pyörä putosi pois”.
Verstappenilla kävi tuuri, ettei rengasrikossa käynyt pahemmin. Vauhtia oli paljon ja huonommalla tuurilla edessä olisi voinut olla sairaalareissu.
Mutta Verstappen oli silminnähden raivoissaan. Varmalta näyttänyt voitto haihtui ilmaan.
Kilpailussa oli pakko ottaa vielä uusintastartti, kun ajamatta oli kolme kierrosta. Kärjessä ollut Perez oli menettää ykköspaikkansa Lewis Hamiltonille, joka ensimmäisessä mutkassa kuitenkin mokasi ajautuen ulos radalta. Hamilton ajoi maaliin sijalla 15.
Perez ajoi uransa toiseen voittoon ja ensimmäiseen voittoonsa Red Bull -tallin palveluksessa. Viime joulukuussa hän oli voittanut Bahrainissa Racing Point –autolla.
Loistavan kisan ajanut nelinkertainen maailmanmestari Sebastian Vettel ajoi Aston Martinilla, entisellä Racing Pointilla, toiseksi. Alpha Taurin Pierre Gasly oli kolmas, Ferrarin Charles Leclerc neljäs ja McLarenin Lando Norris viides.
Mercedeksen päivä oli hyvin synkkä. Valtteri Bottaksella oli ongelmia autonsa ajettavuuden kanssa läpi viikonlopun. Kilpailussa Bottaksen sijoitus oli vasta 12:s. Mercedeksen tasoisella autolla tulos oli hämmentävän huono.
Yllättäen Bottas ei ollut myöskään kisan paras suomalainen. Kimi Räikkönen oli Alfa Romeollaan kymmenes ja avasi kauden pistetilinsä. Kymmenennestä tilasta heltiää yksi piste.
MM-sarjan kärjessä tilanne on ennallaan. Verstappen johtaa ja Hamilton seuraa toisena neljän pisteen päässä.
Perez nousi kolmanneksi ja Bottas tipahti kuudenneksi. Norris on neljäntenä ja Leclerc viidentenä.
F1-kausi jatkuu 20. kesäkuuta Paul Ricardin radalla ajettavalla Ranskan osakilpailulla.
Teksti Otto Palojärvi
Kommentoi Facebookissa