Henkilöauto törmäsi peuraan, ambulanssi törmäsi henkilöautoon – neljä henkilöä loukkaantui vakavasti

Onnettomuuspaikka oli suljettu liikenteeltä raivauksen ja tutkinnan ajaksi.

Onnettomuuspaikka oli suljettu liikenteeltä raivauksen ja tutkinnan ajaksi. (Kuva AOP)

Liikenneonnettomuudessa loukkaantuneista kaksi oli kriittisessä tilassa.

ONNETTOMUUS Lempäälässä Helsingintiellä sattui perjantai-iltana iltakymmenen jälkeen liikenneonnettomuus, jossa osallisena olivat farmarimallinen henkilöauto ja ambulanssi.

Henkilöauto oli törmännyt peuraan ja pysähtynyt sen vuoksi tiensivuun, jolloin ambulanssi oli ajanut henkilöauton perään. Pelastuslaitoksen päivystävä palomestari Heikki Havukainen Pirkanmaan pelastuslaitokselta kertoi Aamulehdelle, että kolarissa on loukkaantunut vakavasti neljä ihmistä, kaksi henkilöistä oli kriittisessä tilassa.

Onnettomuuspaikka on Lastustenkulmasta noin kaksi kilometriä Marjamäen suuntaan, Valkeakosken suuntaan kulkevien ohituskaistojen alussa. Helsingintie oli suljettu liikenteeltä raivauksen ja tutkinnan ajaksi. Poliisi selvittää tapahtumien kulkua.

Lue myös: Moottoripyöräilijä törmäsi hirven kanssa – molemmat menehtyivät onnettomuuspaikalla

Kommentoi Facebookissa