RUOKA Jotkut inhoavat sieniä, useimmat syövät niitä ainakin jonkin verran ja sitten on ihmisiä, jotka rakastavat sieniä. Sienihulluja. Kuulun niihin. Olen kuulunut jo 40 vuotta.
Sienihulluilla on aina kuivattuja sieniä. Niiden kavereillakin on, ainakin suppilovahveroita. Koska niitä on helppo löytää ja kuivata. Ja kun ei millään kykene kaikkea itse kuluttamaan, täytyy suppiksia viedä lahjaksi kavereille vähintään yhtä ämpärillistä tuoreita itiöemiä vastaava määrä.
Kuvan sinänsä nätin salaattiannoksen pilaava kökkäre on suppilovahvero-mozzarellatahnalla täytetty haukifilee, joka on päällystetty vielä samalla tahnalla. Päällystys oli virhe, koska 170-grammaisen kalafileen jälkeen 80-kiloinen miesoletettu oli lähes ähkynä. Ja salaatti vielä koskematta.
Ja hauki, jos mikä, on kevyttä ruokaa!

Asiaan
Hyvät ruokakaupat myyvät myös kuivattua herkkutattia. Se on voimakkaamman makuista kuin suppilovahvero ja sopii erinomaisen monipuolisesti ruoanlaittoon.
Sillä saa arkisen ja tylsäksi käyneen lohen muuttumaan juhlaruoaksi. Kuivatut sienet liotetaan vedessä ja käytetään, kuten tuoreetkin.
Tai sitten ei.
Tunnen muitakin, jotka käyttävät kuivattujen sienien kanssa erityisen paljon morttelia. Erityisen hyvin tämä sopii herkkutatille – toki myös vaikka suppilovahverolle, torvisienelle, mustavahakkaalle jne.
Tehdäänpäs näin:
Jauha morttelissa kuivattua herkkutattia ihan reipas satsi hienoksi jauheeksi.
Kaada jauho kulhoon ja päälle ruokakermaa, sekoita hyvin. Tarkoitus on, että seoksesta tulee melko paksua, sillä kuorrutetta tässä tehdään.
Anna turvota ja maustua tunnin verran. Tuoksusta sen tietää.
Samaan aikaan
Malliannoksessa on vegaanista sitruuna-aiolia. Sen ainekset kannattaa laittaa astiaan toisiinsa tutustumaan ja tekeytymään samaan aikaa tai jopa ennen. Olettaen, että tuota tehdään.
Annoksen lisukkeeksi sopivat myös esimerkiksi salaatti, uudet perunat ja monet muut kausiherkut, itsellä nyt sattui olemaan valkoisia parsoja. Ei enempää niistä tällä kertaa.

Aiolin tarpeet
2 dl rypsiöljyä
1 dl soijamaitoa
1 tl valkoviinietikkaa
ripaus Maldon-suolaa
pieni teelusikallinen konjakkisinappia
1 valkosipulinkynsi (veitsellä käsiteltynä)
ripaus curryjauhetta
Jätä silleen ja aja majoneesiksi samalla, kun kala paistuu. Prosessiin menee muutama sekunti.
Takaisin toimeen
Jos sinulla on suolatonta voita eikä laktoosi-intoleranssia, käytä sitä. Pilko vähän salottisipulia (1–2) ja yksi valkosipulinkynsi. Tarvitset myös kuivattua timjamia, Maldon-suolaa ja pippurimyllyn.
Kuumenna pieni kasari, sulata siinä voi ja lisää sipulit sekä hetken kuluttua reilusti timjamia. Kun seoksesta lähtee vastustamaton tuoksu, lisää sieni-kermaseos. Kuumenna kiehuvaksi ja hauduta kymmenisen minuuttia.
Mausta suolalla ja pippurilla. Kun maku on hyvä, lisää juustoraastetta. Suosittelen rakenteen vuoksi italialaisia juustoja – itse käytin Grana Padanoa, koska se ei peitä herkkutattien aromia.
Tee seoksesta todella paksua, muttei kuitenkaan mitään talon perustuksiin käytettävää materiaalia.
Laita jäähtymään.

Esipaista lohifilee. Aloita nahasta ja irrota se käännettyäsi kalan. Paista kaikki mahdolliset pinnat nopeahkosti umpeen. Mausta kala suolalla ja pippurilla.
Laita lohi vaikka uuninpellille leivinpaperille tai paistoastiaan. Uunille hyvä lämpötila on 200 astetta kiertoilmalla ja 220 kun ilma ei kierrä.
Päällystä kala herkkutatti-juustopaistoksella. Paista uunissa muutama minuutti, että saat lohelle kauniin pinnan ja samalla se myös kypsyy läpi.
Ohje on viitteellinen, koska tässä ruoassa mielestäni on hyvää tilaa improvisaatiolle. Ja sitä voi kehittää aika lailla loputtomiin.
Jos haluat kuorrutteeseen vähän lisää makuvivahteita, lisää pieni loraus kuivaa sherryä sipuleille ennen nesteen lisäämistä ja keitä se ylös.
Hieno vivahde. Muista, että maku on pääasia, ei annoksen kuvauksellisuus.

Ja tuon haukifileen olisin voinut tehdä keveämmin: vain täyttää sen tahnalla ja päällystää kevyesti: pohjalle mozzarella-raastetta, sen päälle suolatonta voita ohuina siivuina ja viimeistelyksi muutama rouhaisu pippurimyllystä.
No, ensi kerralla sitten.
Lohen kanssa suosittelen puolikuivaa tasokasta Rieslingiä. Ainakin tuon villilohen kanssa toimi todella hyvin.
Maukasta alkavaa kesää!
Lue myös: Näin syntyvät maukkaat kalapihvit hauesta ja lohesta – muuntele oman maun mukaiseksi
Kommentoi Facebookissa