Huhtikuun ensimmäinen viikko on erittäin talvinen – odotettavissa runsaita lumisateita

Ajokeli muuttuu erittäin huonoksi erityisesti maan etelä- ja keskiosassa. (Kuvituskuva Fotolia)

Myös lämpötila on 2–4 astetta tavanomaista kylmempi.

SÄÄTILA Ilmatieteen laitoksen ennusteen mukaan maanantaina laaja matalapaineen osakeskus tuo mukanaan runsaasti lunta maan itä- ja eteläosaan. Lunta voi kertyä 10–15 cm. Tiistaina etelärannikkoa viistää toinen voimakas matalapaineen osakeskus, joka tuo lisää lunta jopa 20 cm.

Tämänhetkisen ennusteen mukaan sateet tulevat lähes täysin lumena. Etelässä lumi on märkää ja tarttuu puihin. Kokonaislumisadekertymä voi ylittää paikoin 30 cm. Näin runsaat lumisateet aiheuttavat katujen ja teiden kunnossapidolle runsaasti töitä.

Runsaiden lumisateiden vuoksi tilanne on vuodenaikaan nähden epätyypillinen. Myös lämpötila on 2-4 astetta tavanomaista kylmempi.

Ajokeli muuttuu laajalti erittäin huonoksi maan etelä- ja keskiosassa sekä Kainuussa ja Pohjois-Pohjanmaalla läntisiä maakuntia lukuun ottamatta. Maan eteläosassa raskas lumi voi aiheuttaa paikoin sähkökatkoja. Myös tuuli yltyy etelässä hieman, mutta pysynee alle myrskypuuskanopeuksien.

Lue myös: Nyt on lupaava sääennustus – tulossa oleva vanhan ajan kesä yksi parhaimmista pitkiin aikoihin

Kommentoi Facebookissa