Huuhkajat valittu EM-kisoihin – Markku Kanervalla sydäntä raastanut prosessi

Markku Kanervan valmennuksessa Suomen jalkapallomaajoukkue on saavuttanut ennennäkemätöntä menestystä

Markku Kanervan valmennuksessa Suomen jalkapallomaajoukkue on saavuttanut ennennäkemätöntä menestystä. (Kuva AOP)

Huuhkajien lopullisissa valinnoissa neljä pelaajaa sai pettyä karvaasti.

JALKAPALLO Suomen historiallinen jalkapallon EM-kisajoukkue ilmoitettiin tiistaina. Huuhkajien päävalmentaja Markku Kanerva joutui jättämään leiriryhmän pelaajista useampia pois.

Leiriryhmän pelaajista EM-kisoista jäivät rannalle Juhani Ojala, Leo Väisänen, Albin Granlund, Nicholas Hämäläinen ja Yasin Assehnoun.

– Oli valmentajaurani vaikein tehtävä nimetä lopullinen joukkue. Kaikki pelaajat, jotka ovat olleet mukana, ovat unelmoineet pääsystä EM-kisajoukkueeseen. Hyviä pelaajia jouduin jättämään pois ja se raastoi sydäntä. Mutta kuuluu tähän, että vaikeita päätöksiä on tehtävä, Kanerva totesi lehdistötilaisuudessa.

Kanerva painottaa monien asioiden vaikuttaneen valintaprosessiin.

– On arvioitu pelaajia maajoukkueessa ja seurajoukkueessa. Loukkaantumistilanteetkin vaikuttivat. Mietittiin tiettyjen pelaajien osalta monikäyttöisyyttä. Sellaisia pelaajia, jotka sopivat pelaamaan useammassa roolissa.

Koronapandemian takia EM-kisoja jouduttiin siirtämään vuodella. Sinä aikana useampi pelaaja löi itsensä läpi maajoukkueessa.

– Jos kisat olisi pelattu vuosi sitten, olisi joukkue voinut olla toisenlainen. Nikolai Alho, Robert Ivanov, Onni Valakari ja Marcus Forss eivät olleet EM-karsinnoissa mukana. Tulivat vuoden aikana joukkueeseen vahvasti mukaan, Kanerva sanoi.

Jo ennen valintoja oli tiedossa kolmen pelaajan harmittava kohtalo. Simon Skrabb, Jasse Tuominen ja Rasmus Karjalainen jäivät loukkaantumisten takia pois.

Maanantaina Kanerva ilmoitti joukkueesta putoaville pelaajille valinnoista.

– Eilen illalla ilmoitin näille, että he eivät ole mukana. Kävin henkilökohtaisen keskustelun heidän kanssaan ennen kuin ilmoitin muille. Granlund ja Hämäläinen ovat vielä leiriryhmässä mukana. Oli vaikeaa tehdä valintoja. Heidän kohdallaan tilanne oli tällainen.

Tim Sparvin ja Teemu Pukin osalta tilanne oli epävarma loukkaantumisten takia. Molemmat näyttävät kuntoutuvan EM-kisoihin.

– Sparv ja Pukki olivat harjoituksissa mukana. Vähän kevennettiin heidän kuormaansa, mutta hyvältä näytti, Kanerva totesi.

Suomi pelaa ensi perjantaina Helsingissä harjoitusottelun Viroa vastaan. EM-kisat Suomi aloittaa Kööpenhaminassa ottelulla Tanskaa vastaan 12. kesäkuuta. Pietarissa Suomi kohtaa 16. kesäkuuta Venäjän ja 21. kesäkuuta Belgian.

Teksti Otto Palojärvi

Lue myös: Huuhkajilla ei jakoa Ruotsia vastaan – EM-valinnoissa mietittävää

 

Huuhkajat EM-kisoissa

Maalivahdit
1 Lukas Hradecky, Bayer 04 Leverkusen
12 Jesse Joronen, Brescia Calcio
23 Anssi Jaakkola, Bristol Rovers

Puolustajat
2 Paulus Arajuuri, Pafos FC
3 Daniel O´Shaughnessy, HJK
4 Joona Toivio, BK Häcken
5 Leo Väisänen, IF Elfsborg
13 Pyry Soiri, Esbjerg fB
15 Sauli Väisänen, Chievo Verona
17 Nikolai Alho, MTK Budapest
18 Jere Uronen, KRC Genk
22 Jukka Raitala, Minnesota United
25 Robert Ivanov, Warta Poznan

Keskikenttä ja hyökkääjät
6 Glen Kamara, Rangers FC
7 Robert Taylor, SK Brann
8 Robin Lod, Minnesota United
9 Fredrik Jensen, FC Augsburg
10 Teemu Pukki, Norwich City FC
11 Rasmus Schüller, Djurgårdens IF
14 Tim Sparv, AEL Larissa
16 Thomas Lam, PEC Zwolle
19 Joni Kauko, Esbjerg fB
20 Joel Pohjanpalo, 1. FC Union Berlin
21 Lassi Lappalainen, CF Montreal
24 Onni Valakari, Pafos FC
26 Marcus Forss, Brentford FC

Kommentoi Facebookissa