Iivo Niskanen on pääsemässä kuntoon – kauden ensimmäinen sijoitus maailmancupin palkintopallilla

Iivo Niskanen on jälleen yksi suurimmista toivoistamme talviolympialaisissa. (Kuvituskuva AOP)

Suomalainen on toipunut sairastelustaan, mutta ei pitänyt hiihtoa silti täydellisenä.

MAASTOHIIHTO Suomalaisen miesten maastohiihdon kirkkain tähti Iivo Niskanen on löytämässä hiihtovirettään ennen Milano-Cortinan talviolympialaisia. Niskanen oli toinen Oberhofin maailmancupissa perinteisen hiihtotavan 10 kilometrin väliaikalähtökisassa.

Voittaja oli Norjan Martin Löwström Nyenget, jolle suomalainen taipui 13,8 sekuntia. Norjan Eric Valnes oli kolmas 14,5 sekuntia maanmiehelleen jääneenä.

Sijoitus palkintokorokkeelle oli Niskaselle ensimmäinen tämän kauden maailmancupissa. Hän ei silti ollut täysin tyytyväinen suoritukseensa, vaikka kunto on tulossa normaaliksi.

– Fiiliksenä ei ollut kympin päivä, enempi kasin päivä, Iivo tuumi Viaplayn haastattelussa.

Takana Niskasella on muun muassa sairasteluja joulukuussa. Muista suomalaisista Arsi Ruuskanen oli kymmenes 40 sekuntia voittajalle jääneenä, Markus Vuorela sijalla 17 reilu 53 sekuntia kärjestä ja Perttu Hyvärisen sijoitus oli 26., eroa Nyengetiin kertyi 1.05,1.

Huolestuttavin tilanne on Ristomatti Hakolalla. Kominkertaisen MM-mitalistin sijoitus oli vasta 43. ja ero kärkeen kertyi 1.27,1. Naisten vastaavassa kisassa paras suomalainen oli Krista Pärmäkoski, mutta myös hänen sijoituksensa oli pettymykseksi vasta 29, reilu minuutti ja 16 sekuntia Ruotsin Moa Ilarille jääneenä.

Lue myös: Jasmi Joensuu voitti Tour de Skin sprintin – ”Tiesin, että olen hyvässä kunnossa”

Kommentoi Facebookissa