Ikäihmiset grillasivat parvekkeella – kerrostalon katto syttyi tuleen Helsingissä

Pelastuslaitos evakuoi kerrostalon ylimmät kerrokset. (Kuvituskuva Intermin)

Iäkkäistä henkilöistä toisen epäillään aiheuttaneen palon huolimattomuuttaan.

TULIPALO Pelastuslaitos sai lauantai-iltana ilmoituksen, että Helsingin Kalasatamassa oli kerrostalossa tulipalo. Palo oli levinnyt nopeasti kerrostalon katolle, ennen kuin tuli saatiin hallintaan. Talo sijaitsee Leonkadun ja Capellan puistotien risteyksessä.

Pelastuslaitoksen mukaan tulipalo oli levinnyt neljännen kerroksen parvekkeelta kattorakenteisiin. Päivystävä palomestari Toni Kannikoski ihmetteli aamuyöllä tulen nopeaa leviämistä Helsingin Sanomille.

– On outoa, miten palo pääsi leviämään katolle, kun talossa on 7–8 kerrosta. Jokin tuuletusrako tai ontelorakenne on ollut siinä, mitä kautta palo on päässyt leviämään katolle. Ihmeellisen nopeasti se pääsi leviämään kattorakenteissa.

Kerrostalon ylimmät kerrokset evakuoitiin. Palo saatiin hallintaan aamuksi, jolloin sammutustöissä siirryttiin jälkivartiointivaiheeseen. Yleisradio oli tavoittanut paikalta poliisin tilannejohtaja Minna Rintamäen. Hänen mukaansa tekoa tutkitaan alustavasti törkeänä yleisvaaran tuottamuksena.

Asunnossa, josta palo sai alkunsa, asuu kaksi iäkästä henkilöä. Heistä toisen epäillään aiheuttaneen palon huolimattomuuttaan. Palo oli saanut alkunsa grillaamisesta parvekkeella.

Palossa ei loukkaantunut ihmisiä. Ensihoito tarkisti muutamia henkilöitä, mutta ketään ei ohjattu jatkotutkimuksiin sairaalaan.

Lue myös: Uimahallin tulipaloa tutkitaan törkeänä vahingontekona – alle 15-vuotias nuori on myöntänyt osallisuutensa

Kommentoi Facebookissa