VAARALLINEN ESINE Hämeen poliisi kertoo, että partioilla oli tehtävämäärällisesti rauhallinen mennyt vuorokausi. Tehtäviä kertyi alle 150 kappaletta, mutta pitkäkestoisia tehtäviä kertyi useita. Esimerkiksi jalkapallopelin valvonta aiheutti useamman partion pitkäkestoisen tehtävän.
Kello 14.30 aikaan partio otti kiinni hieman yli 20-vuotiaan miehen, joka aiheutti häiriötä FC Lahden ja HIFK:n välisessä ottelussa. Mies oli muun muassa töninyt järjestyksenvalvojaa, eikä suostunut kehotuksista sekä käskyistä huolimatta rauhoittumaan ja poistumaan paikalta. Rauhoittumispaikka löytyi miehelle lopulta poliisilaitoksen tiloista.
Kello 15.30 aikaan pyrki FC Lahden ja HIFK:n otteluun puolestaan alle 19-vuotias mies, joka oli jo kertaalleen poistettu paikalta järjestyksenvalvojien toimesta. Partio otti miehen kiinni ja hänen hallustaan löytyi nyrkkirauta. Miestä epäillään vaarallisen esineen hallussapidosta.
Itse ottelussa FC Lahti murskasi HIFK:n peräti 6-1.
Lue myös: Ulosottovirkailijat toivat käräjäoikeuden päätöstä – nuori mies iski välittömästi nyrkillä
Kommentoi Facebookissa