LAHJOMA Tampereen käräjillä on menossa pieni lahjusjuttujen suma. Tiistaina aamupäivällä luettiin koulun vahtimestarille syyte lahjoman ottamisesta. Iltapäivällä luettiin sama syyte toisen koulun vahtimestarille. Jälkimmäisessä tapauksessa summat olivat suurempia.
Koulun vahtimestari oli virkasuhteeseen verrattavassa palvelusuhteessa. Hänellä oli oikeus tehdä hankintoja julkisia varoja ja valtaa käyttäen. Vahtimestarilla oli oikeus hankkia kiinteistön huoltoon tarvittavia tuotteita.
Eräs alalla toimiva yritys oli antanut vahtimestarille 29 lahjakorttia, joiden yhteisarvo oli 4000 euroa. Lisäksi vastaaja oli saanut lahjaksi 300 euron arvoisen tietokoneen. Syyttäjän mukaan vahtimestari oli tilannut samalta firmalta 23 kertaa kiinteistön huollossa tarvittavia tuotteita.
Syyttäjän mukaan lahja antamalla on vaikutettu tai pyritty vaikuttamaan vahtimestarin toimintaan hänen tehdessään hankintoja kaupungille. Syyttäjä vaatii vahtimestarin tuomitsemista vähintään 40 päiväsakkoon.
Lue myös: Koulun vahtimestarille syyte lahjoman ottamisesta – ”Pyritty vaikuttamaan vastaajan toimintaan”
Kommentoi Facebookissa