JÄÄKIEKKO Jokerit tekee ensi syksynä paluun suomalaiselle jääkiekkokartalle miesten tasolla puolentoista vuoden tauon jälkeen. Surullisen KHL-sirkuksensa jälkeen seura hakee vauhtia Mestiksestä.
Kiinnostus näyttää olevan korkealla. Jokereiden osakeanti on useiden lähteiden mukaan ylittänyt jo odotukset ja seuran faneista paistaa jälleen aito innostus, jota oli nähtävissä seuran historian kultaisella 1990-luvulla.
On kiistämätön fakta, että suomalainen huippujääkiekkoilu tarvitsee Jokereita siinä missä, tarvitsee esimerkki Tapparaa, Ässiä tai HIFK:ta. Onhan Jokerit yksi Suomen jääkiekon menestyneimmistä seuroista ja ikonisimmista brändeistä, joka herättää paljon tunteita puolesta ja vastaan.
Jokereiden taustaorganisaatio ja junioritoiminta ovat kunnossa. Kun Jokerit 2020-luvulla ennemmin tai myöhemmin SM-liigassa taas nähdään, lienee se sarjan vauraimpia organisaatioita.
Jokereiden historia on suomalaisessa jääkiekossa totisesti vuoristoratamainen. Liikemies Hjallis Harkimo loi konkurssikypsästä luuseriseurasta suomalaisen urheilujätin uusine areenoinen. Sittemmin Hjalliksen luomus sairastui pöhötautiin ja ajautui lopulta talousvaikeuksiin.
Hjallis pelasti itsensä katastrofilta venäläisten avulla, jotka pumppasivat seuraan noin 100 miljoonaa euroa. Suomen verottaja sekä Hjallis ja Jari Kurri hyötyivät. Venäläiset ja varsinkaan Jokerit eivät niinkään.
Nyt Jokerit on tekemässä eräänlaista paluutaan juurille. Seuran fanit vaikuttaisivat olevan innostuneempia kuin aikoihin. Hjalliksen 2000-luvun pöhötauti ja KHL-seikkailut selkeästi latistivat innostusta seuran toimintaan, mutta nyt näyttäisi tulevan uusi hieno alku.
Kun entinen Hartwall-areena joskus saadaan lunastettua venäläisiltä pois, on Jokereilla taas oikea kotiareenakin. Helsingissä paikallisottelut tulevat saamaan aivan uuden aspektin, kun HIFK todennäköisesti tämän vuosikymmenen aikana saa Garden-areenansa rakennutettua.
Taka-Töölöön suunnitellun Garden Helsinki -monitoimiareenahankkeen aluevarausta halutaan jatkaa. Hankkeen aluevarauksen jatkoa esitetään Helsingin kaupunkiympäristölautakunnalle tiistaina 13. kesäkuuta. Lopullisen päätöksen varauksen jatkamisesta tekee Helsingin kaupunginhallitus.
Varauspäätökselle haetaan jatkoa vuoden 2025 loppuun asti. Hakemuksen mukaan rakentaminen voitaisiin aloittaa syksyllä 2024 ja se kestäisi neljä vuotta.
Kokonaisuuteen kuuluvat muun muassa maanalainen areena ja pysäköintihalli sekä maanpäällisiä tiloja hotelleille, toimistoille, liikunnalle ja kulttuurille. Areenan yhteyteen on tarkoitus rakentaa myös asuntoja noin 15 000 kerrosneliön edestä.
Osana hanketta on myös Helsingin jäähallin peruskorjaus sekä muokkaaminen kulttuuri- ja liikuntatiloiksi sekä palloilu- ja tapahtuma-areenaksi.
Teksti Otto Palojärvi
Lue myös: HIFK rysäytti kovia sopimusuutisia – nyt on paljon pelissä
Kommentoi Facebookissa