Jumbojoukkue kaatoi hallitsevan mestarin – myös sarjakärki kompuroi

Lukko jatkaa vakuuttavasti SM-liigan kärjessä. (Kuvituskuva Fotolia)

Mikkelin Jukureiden uusi päävalmentaja Jonne Virtanen sai ensimmäisen voittonsa.

JÄÄKIEKKO Keskiviikon kiekkokierroksella nähtiin pieniä yllätyksiä. Mikkelin Jukurit kaatoi sinänsä alavireisen hallitsevan mestarin Tapparan vierasottelussa maalein 1–2.

Entinen kiekkoilija Jonne Virtanen sai Jukureiden päävalmentajan pestin tammikuun puolivälissä. Joukkue on edelleen liigan jumbona.

– Tietysti voitto oli henkisesti tärkeä. Uusi päävalmentaja, muutamia uusia asioita joukkueelle ja pelasimme myös muutaman hyvän pelin, jotka kuitenkin hävisimme. Voitto antaa uskoa siihen, että teemme oikeita asioita, Virtanen kommentoi Jukureiden nettisivuilla.

Myös liigakärki Rauman Lukko kompuroi KooKoota vastaan. Kaksi erää kuljettiin tasatahtiin, mutta kolmannessa kouvolalaiset iskivät neljä maalia Lukon verkkoon ja ottelu päättyi 6–2. Raumalaiset jatkavat silti liigakärjessä, pientä huolta toi maalivahti John Lethemonin loukkaantuminen heti ensimmäisessä erässä.

Kierroksen kolme muuta ottelua päätyivät jatkoajalle, kun HIFK voitti Ässät 4–3, KalPa Pelicansin 3–4 ja Sport HPK:n 3–2.

Lue myös: Talviklassikossa tasattiin voitot – Lukon pitkä voittoputki katkesi

Kommentoi Facebookissa